top of page

Egipt zbuduje turystyczną super atrakcję na dnie morza



To będzie turystyczna atrakcja na skalę światową. Rząd Egiptu rozpoczął przygotowania do otwarcia podwodnego muzeum artefaktów u wybrzeży Aleksandrii nad Morzem Śródziemnym.





W ostatni wtorek premier Egiptu Mustafa Madbuli zarządził pilne przeprowadzenie "kompleksowej inwentaryzacji zatopionych zabytków, opracowanie planu ich wydobycia i ekspozycji w muzeach oraz wyznaczenia miejsc w zatoce Abu Qir w celu ich podwodnego zwiedzania przez turystów".


W zatoce Abu Qir znajdują się ruiny dwóch miast - Kanopos i Heraklejon, które istniały w tym miejscu przed założeniem Aleksandrii. Dowody wskazują na to, że obie metropolie były niezwykle zamożne. Ruiny obu miast zostały niedawno odkryte. Znaleziono w nich części świątyni i posągi bóstw. Dowody archeologiczne wskazują, że ruiny zawaliły się w IV wieku p.n.e. i zostały pochłonięte przez fale Morza Śródziemnego w okolicznościach, które do dziś pozostają tajemnicą.






- W ciągu miesiąca opracujemy wizję miejsc turystycznych nadających się do nurkowania w celu oglądania zatopionych zabytków - stwierdził podczas spotkania z premierem minister turystyki i starożytności Sherif Fathy.


Sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności Mohamed Ismail poinformował ponadto, że jego urząd odpowiedzialny za wszystkie artefakty na terenie Egiptu podjął już rozmowy z UNESCO w sprawie "możliwości utworzenia podwodnego muzeum i niezbędnych rozwiązań mających na celu bezpieczeństwo artefaktów".


- Projekt ten jest marzeniem, którego Egipt pragnął od dawna - powiedział dr Khaled Gharib z Katedry Archeologii Uniwersytetu Kairskiego. "To nie jest pierwszy raz, kiedy rozmawiamy o takim projekcie, ale mam nadzieję, że zostanie on faktycznie wdrożony w życie. Zatopione starożytne artefakty mogłyby stanowić otwarte muzeum, a Aleksandria stałaby się niezwykłym miejscem turystycznym".






Według Ghariba poszukiwania zatopionych zabytków rozpoczęły się w latach 30. XX wieku z inicjatywy księcia Omara Tossona. Jego zespół poszukiwawczy odkrył marmurową głowę Aleksandra Wielkiego przechowywaną obecnie w Muzeum Grecko-Rzymskim w Aleksandrii. Prace Tossona kontynuował słynny egipski archeolog Kamel Abu Al-Saadat, który odnalazł m. in. posąg bogini Izydy, trzy statki floty Napoleona biorące udział w bitwie pod Abu Qir, pozostałość pałacu królowej Kleopatry i jedną ze świątyń boga Zeusa. Wszystko pod wodą.


- Znajdujące się na dnie morza zabytki wokół Aleksandrii w tym świątynie, posągi, kolumny i całe miasta są nie tylko archeologicznymi skarbami, ale także rzadkim dowodem wspólnej historii, która musi zostać przedstawiona światu - mówi egipski archeolog dr Hussein Abdel Basir dodając, iż "możliwość utworzenia podwodnego muzeum w zatoce Abu Qir będzie bardzo ważnym wydarzeniem dla całej ludzkości".










- Rozwój archeologicznych miejsc nurkowych i tworzenie podwodnych szlaków, które pozwolą zobaczyć cuda starożytnych cywilizacji w ich oryginalnym otoczeniu będzie stanowić bezprecedensową sensację w światowej turystyce - powiedział dr Hussein Abdel Basir.


Premier Madbuli nie podał daty otwarcia "podwodnego muzeum Aleksandrii", ale według egipskich mediów powinno ono nastąpić w ciągu kilkunastu miesięcy.


Comments


bottom of page