top of page

Rosjanie nadal czują się w Egipcie jak u siebie. Egipt z radością ich gości


Władze Egiptu bardzo liberalnie podchodzą do kwestii odwiedzin rosyjskich turystów w swoim kraju. Agresja Rosji na Ukrainę nie zmieniła polityki Kairu wobec zbrodniczych działań władz na Kremlu. Rosyjscy turyści, ale także biznesmeni i politycy wciąż w Egipcie są mile widziani. I vice versa.W wywiadzie telewizyjnym dla kanału El-Mehwar ambasador Egiptu w Rosji Nazih el-Nagari przyznał wczoraj, że "Egipt w wakacje odwiedza tygodniowo około 25.000 - 30.000 rosyjskich turystów".
- Od początku tego roku do końca czerwca na wakacje do Egiptu przyjechało 750 tysięcy naszych turystów. Do końca 2023 roku ta liczba może przekroczyć milion osób - stwierdził ambasador Egiptu w Rosji.Według Naziha el-Nagariego większość lotów czarterowych między Rosją, a Egiptem została przywrócona, a "egipski kierunek wypoczynku jest dla moich rodaków wciąż jednym z najbardziej popularnych".Według danych Straży Granicznej Federacji Rosyjskiej w ubiegłym roku do Egiptu przyjechało na wypoczynek 905 tysięcy Rosjan.


Co ciekawe, jak podaje szef Rosyjskiego Związku Przemysłu Turystycznego Ilia Umański, w tym roku na zagraniczne wakacje wyjedzie w sumie 10 milionów Rosjan, czyli co dziesiąty wypoczywał, wypoczywa, lub wypoczywać będzie w Egipcie.
W tym miejscu warto dodać, że w ubiegłym roku tylko do hoteli po zachodniej stronie Morza Czerwonego (Hurghada, Marsa Alam, Safaga) na wakacje pojechało niewiele ponad 378 tysięcy turystów z Polski.


W rozpoczynającym się jutro szczycie Rosja-Afryka weźmie udział prezydent Egiptu. Tam spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. W Sankt Petersburgu z Abd al-Fattahem as-Sisim chce się także spotkać prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka.We wczorajszym wywiadzie Nazih el-Nagari przypomniał, że Rosja realizuje megaprojekty w Egipcie, w tym elektrownię atomową w Ad-Dabaa i Rosyjską Strefę Przemysłową. Tydzień temu - powstającą za 40 mld dolarów elektrownię atomową - odwiedził szef Rosatomu Aleksiej Lichaczow.
- Elektrownia w Ad-Dabaa nad Morzem Śródziemnym jest uważana za największą rosyjską elektrownię jądrową zbudowaną poza Rosją - powiedział ambasador dodając, że Rosyjska Strefa Przemysłowa w Sueskiej Strefie Ekonomicznej zapewni Egiptowi rosyjski know-how wart 7 mld dolarów, a także możliwości zatrudnienia 35 tysięcy Egipcjan. Ponadto wartość egipskiego eksportu do Rosji (głównie towarów rolnych) wzrosła w 2022 roku o 25%, w porównaniu z rokiem 2021 - stwierdził w wywiadzie telewizyjnym ambasador Egiptu w Rosji.


hurghada24.pl