top of page

Martwe owce w wodach u wybrzeży Hurghady. Rekiny tylko na to czekałyWszystkie służby zajmujące się ochroną środowiska Rezerwatów Morza Czerwonego zostały postawione na równe nogi. W wodach u wybrzeży Hurghady pojawiły się martwe owce. Padłe zwierzęta hodowlane zostały wyrzucone ze statku, który transportował je na obchody najważniejszego święta muzułmanów Id al-Adha. W związku z zaistniałą sytuacją istnieje uzasadniona obawa pojawienia się u wybrzeży Hurghady rekinów.

Sytuacja jest na tyle poważna, iż tusze kilku owiec (w dużym stanie rozkładu) wyłowiono z wody w okolicach popularnej wśród nurków rafy koralowej Shaab Abu Nahas znajdującej się zaledwie kilkanaście kilometrów na północny wschód od Hurghady.Padłe zwierzęta zauważyli dziś rano kapitanowie statków wycieczkowych i poinformowali odpowiednie służby. Na miejsce natychmiast udał się patrol agencji Rezerwatów Morza Czerwonego. W wyniku oględzin okazało się, że martwe owce zostały wrzucone do wody celowo. Wcześniej usunięto znajdujące się na nich identyfikatory.

W tej chwili trwa dochodzenie i szukanie statków, które w ostatnim czasie transportowały owce przez Morze Czerwone tak, aby można było zidentyfikować jednostkę, która spowodowała ten incydent i podjąć przeciwko kapitanowi środki prawne.


Co znamienne, już kilka dni temu dr Mahmoud Maaty, naukowiec z Narodowego Instytutu Nauk o Morzu i Rybołówstwa w Hurghadzie poprosił odpowiednie służby morskie o monitorowanie statków zajmujących się transportem owiec i zwierząt gospodarskich przeznaczonych na rzeź w związku ze świętem Id al-Adha spodziewając się tego typu incydentu.


Naukowiec potwierdził, że martwe zwierzęta wyrzucane za burty startów są główną przyczyną ataków rekinów. - Ten proceder ma miejsce każdego roku o tej samej porze - powiedział Maaty.


W tym miejscu warto przypomnieć zdarzenie z 2010 roku. Wówczas u wybrzeży Sharm el-Sheikh w ciągu zaledwie pięciu dni doszło tam do pięciu ataków rekinów, w wyniku których jedna osoba zginęła. Według jednej z hipotez statki przewożące owce na święto Id al-Adha wyrzucały za burtę ich martwe tusze, które dryfowały blisko brzegu, zwabiając żarłacze białopłetwe i ostronosy.

Święto Ofiarowania, czyli właśnie Id al-Adhha obchodzone jest przez cały świat muzułmański. Upamiętnia ofiarę Abrahama i jego posłuszeństwo wobec Boga.

Abraham według islamu miał złożyć w ofierze Bogu swego syna Izmaela. Jednak Bóg - widząc oddanie Abrahama - pozwolił mu złożyć w ofierze barana zamiast dziecka.


Na pamiątkę czynu Abrahama każdy ojciec rodziny składa w ofierze owcę, barana, wielbłąda lub krowę. Zwierzę musi być zabite rytualnie, następnie dzieli się mięso tak, by 1/3 oddać potrzebującym, 1/3 krewnym, a pozostałą 1/3 spożywa się na wspólnej uczcie.


W Hurghadzie huczne świętowanie i biesiadowanie odbywa się plażach. Id al-Adha rozpoczyna się 15 czerwca. Potrwa pięć dni.


Przewiduje się, że do Hurghady zjedzie na ten czas około pięćdziesięciu tysięcy Egipcjan.Comentarios


bottom of page