top of page

Najsłynniejszy egiptolog na świecie kwestionuje "sensacyjne odkrycie" związane z piramidami w GizieOd kilku dni światowe agencje i portale krzyczą w nagłówkach swoich artykułów o sensacyjnym odkryciu związanym ze słynnymi piramidami z Gizie. Chodzi o 64 kilometrową "nieznaną do tej pory" odnogę Nilu dzięki której możliwe było dostarczanie łodziami gigantycznych bloków skalnych z których zbudowano 31 monstrualnych grobowców władców starożytnego Egiptu. To wszystko prawda... z tym, że o istnieniu "nieznanej" odnogi Nilu wiadomo co najmniej od 50 lat.

"Sensacyjne" wyniki badań na łamach specjalistycznego pisma "Communications Earth & Environment" opublikowała prof. Eman Ghoneim z Uniwersytetu Karoliny Północnej wraz ze swoimi współpracownikami. Po serii bardzo drobiazgowych badań geofizycznych, analizie zdjęć satelitarnych, próbek glebowych i obliczeń, prof. Ghoneim poinformowała, że zachodnia odnoga Nilu o długości 64 km i głębokości 25 m. (dziś ukryta pod piaskami pustyni i polami uprawnymi) służyła starożytnym Egipcjanom do transportu tysięcy masywnych kamiennych bloków z których każdy ważył nawet 70 ton. Droga wodna o nazwie Ahramat przebiegała tuż obok płaskowyżu w Gizie i przede wszystkim to zadecydowało o lokalizacji słynnych Piramid oraz pomogła w transporcie łodziami bloków skalnych z kamieniołomów w Asuanie i Luksorze, Fajum i Torah.
Tymczasem... wszystkie te "rewelacje" znane są egiptologom od dziesięcioleci. Głos tej sprawie zabrał najsłynniejszy z nich dr Zahi Hawass. Egipcjanin nie wchodził w polemikę z "odkrywcami". Po prostu ich wypunktował.


W odpowiedzi na wiele próśb o moją opinię stwierdzam, że większość informacji zawartych w artykule pisma "Communications Earth & Environment" powtarza znane specjalistom od starożytnego EGIPTU fakty i wnioski. I tak;

1. Nie jest prawdą, że, "... do tej pory nie podano przekonującego wyjaśnienia, dlaczego Piramidy zostały wybudowane w tym konkretnym miejscu. Każdy początkujący student egiptologii wie, że Piramidy Starego i Środkowego Królestwa znajdują się na zachód od tradycyjnej stolicy Egiptu Memphis, a zachód to kierunek zmarłych.


2. Egiptolodzy od ponad stu lat sugerowali, że zachodnia odnoga Nilu lub zbudowany kanał dał budowniczym dostęp do Piramid. Pięćdziesiąt trzy lata temu francuski egiptolog George Goyon opracował ideę zachodniej odnogi Nilu lub kanału łączącego piramidy z jeziorem Bahr el-Libeini.


3. Od ponad stu lat egiptolodzy badają hipotezę dotyczącą przystani, które istniały na końcach grobli przed Piramidami, przed świątyniami, czy w naturalnymi zlewiskami na całej długości płaskowyżu w Gizie. Owe zlewiska mogły otrzymywać wodę z Nilu, przynajmniej podczas przypływów.


4. W Gizie od lat badaliśmy temat zachodniej odnogi Nilu przepływającej wzdłuż piramid w Gizie. Odkryliśmy i opublikowaliśmy granice i punkty odniesienia dla portów rzecznych wokół Piramidy Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa.

5.  Prof. Eman Ghoneim w swojej publikacji zignorowała odkrycie z 2013 r., które zawiera między innymi dziennik mężczyzny o nazwisku Merer, który prowadził zespół ludzi dostarczających łodziami do Gizy kamienie wapienne z kamieniołomów w Torah w celu budowy Piramidy Cheopsa. Według zapisków, Merer dopłynął łodzią do płaskowyżu w Gizie właśnie zachodnią odnogą Nilu.


6. W 1995 roku pracowaliśmy wraz z National Geographic nad rekonstrukcją zachodniej odnogi Nilu poprzez cyfryzację map konturowych w skali 1:5.000. Już 29 lat temu stworzyliśmy mapę zachodniej odnogi Nilu, która jest praktycznie taka sama jak ta, którą dziś pokazuje światu prof. Ghoneim.

- Autorzy "sensacyjnej" publikacji albo nie wiedzą o trwającej od dziesięcioleci dyskusji i badaniach dotyczących sposobu budowy piramid w Gizie, albo ignorują ich zakres - aby sami mogli przedstawić swoje odkrycia jako nowe. Tymczasem w publikacji prof. nie znaleźliśmy niczego nowego - kończy swój wpis w mediach społecznościowych dr Zahi Hawass.


Comments


bottom of page