top of page

Znamy oficjalne przyczyny śmiertelnych ataków rekina na południe od HurghadyPo 11 dniach od tragedii poznaliśmy przyczyny ataku rekina w zatoce Sahl Hasheesh (28 km od centrum Hurghady) w którym śmierć poniosły dwie kobiety.
Specjalna komisja powołana do zbadania tej tragedii wydała specjalny, ośmiostronicowy raport z którego wynika, że oba ataki przeprowadził żarłacz tygrysi. W jego wyniku śmierć poniosły dwie kobiety - 68 letnia Austriaczka i 40 letnia Rumunka). - Sądząc po śladach ugryzień, obie kobiety snurkowały wokół raf - czytamy w raporcie.


Wg. ustaleń komisji jako pierwsza zaatakowana została w piątek Rumunka. Fragmenty jej ciała zostały odnalezione jednak dopiero w sobotę, gdy wypłynęły na plażę. W piątek wieczorem doszło do drugiego ataku, na Austriaczkę. Zajście z tego zdarzenia zostało udokumentowane na filmie nagranym przez jednego z turystów znajdujących się na pomoście.
Wstępnie sądzono, że to właśnie Austriaczka była pierwszą ofiarą rekina. Wg. ustaleń komisji pierwsza została zaatakowana obywatelka Rumunii.
Komisja stwierdziła, że obecność żarłacza tygrysiego w płytkich wodach zatoki Sahl Hasheesh była spowodowana okresem godowym. Ten okres trwa od połowy kwietnia do lipca. Wg. ustaleń komisji przyczyną ataku było prawdopodobnie "poszukiwanie przez żarłacza jedzenia".W swoim raporcie komisja wymieniła kilka przyczyn ataków rekinów w Morzu Czerwonym. To tzw. przełowienie w Morzu Czerwonym, nadużywanie miejsc do nurkowania i snorkelingu oraz karmienie ryb przez ludzi. - To wszystko przyczynia się do ataków rekinów, ponieważ ryby szukają nowych żerowisk, a to prowadzi je na wybrzeża i płycizny - czytamy w raporcie.
W najbliższym czasie komisja zaleciła monitorowanie obszaru w którym doszło do ataków, natychmiastowe zaprzestanie połowów rekreacyjnych i umożliwienie snurkowania wyłącznie pod nadzorem licencjonowanych przewodników.
Na dłuższą metę komisja zaleca wdrożenie kompleksowego programu zarządzania obszarami nurkowania i snorkelingu w celu ochrony życia morskiego. Komisja zaleciła także uregulowanie połowów na Morzu Czerwonym, w tym zawieszenie w przyszłości połowów komercyjnych i rekreacyjnych od połowy kwietnia do końca lipca.
Gubernator Morza Czerwonego Amr Hanafy zabronił wszelkiej działalności wodnej w rejonie ataków nie informując, kiedy zostaną wznowione.


Comments