top of page

Słynna Egipcjanka idzie do więzienia za nawoływanie do niemoralności podczas tańca brzucha



Sąd Apelacyjny ds. Wykroczeń Gospodarczych w Aleksandrii podtrzymał wyrok dwóch lat więzienia i grzywnę w wysokości 100.000 funtów egipskich (8.250 zł) dla słynnej egipskiej tancerki za "publikowanie nieprzyzwoitych filmów w mediach społecznościowych". Kobieta o pseudonimie "Hurya" znana jest w Egipcie z bardzo ekspresyjnego "pełnego niezwykłych ruchów bioder i piersi oraz magicznych fal przeponowych" tańca brzucha.





25-letnia kobieta została tymczasowo aresztowana przez służby bezpieczeństwa w listopadzie ubiegłego roku. Po kilku dniach prokuratora postawiła tancerce zarzut "napaści na zasady i wartości rodzinne panujące w egipskim społeczeństwie za pomocą technologii informatycznych poprzez publikowanie dostępnych publicznie klipów wideo i zdjęć, które obejmowały wzbudzanie instynktów seksualnych oraz nawoływanie do niemoralności i rozpusty, używając podtekstów i gestów o charakterze seksualnym, które mogłyby zniszczyć spójność egipskiej rodziny jako takiej".


Ponadto Hurya usłyszała zarzut "publikacji w mediach społecznościowych klipów wideo zawierających pokusę i prowokację w celu zwrócenia na siebie uwagi".






Według oskarżycieli nagrania wideo, które tancerka umieszczała w mediach społecznościowych zawierały skandaliczne czyny naruszające skromność i moralność publiczną.


- Hurya naruszyła warunki i uprawnienia przyznane jej do wykonywania tańca brzucha wydane przez odpowiedni organ do tego uprawniony - czytamy w akcie oskarżenia.





Obrońcy tancerki złożyli apelację od postanowienia sądu pierwszej instancji. Sąd drugiej instancji apelację odrzucił.


Tak więc za jedyny w swoim rodzaju "taniec brzucha" Hurya spędzi najbliższe dwa lata w więzieniu.


Taniec brzucha (taniec orientalny) jest jednym z najbardziej zmysłowych tańców w którym atutem są kobiece krągłości. Jego charakterystyczną cechą są ruchy bioder, ramion, brzucha, rąk i piersi oraz tzw. shimmies, czyli ruchy wprawiające w drżenie całe ciało bądź jego poszczególne części. Taniec brzucha odbywa się w rytm orientalnej, coraz szybszej muzyki.




Comments