top of page

Powstaje drewniany dach słynnej Sali Kolumnowej świątyni w Karnaku. Budowa budzi kontrowersjeSala Kolumnowa świątyni w Karnaku w Luksorze to jeden z najsłynniejszych zabytków starożytnego Egiptu. Składa się ze 144 kolumn o wysokości 17 i 23 metrów. Niedawno zakończyła się renowacja południowej części Sali. Po zakończeniu prac okazało się, że przerwy między kolumnami zostały "wypełnione drewnianymi elementami" tworzącymi dach.
Jak informuje anonimowy urzędnik w Ministerstwie Turystyki i Starożytności stało się tak "w trosce o kolory i freski na kolumnach, które są narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych".


W oświadczeniu, które opublikowało ministerstwo można przeczytać, iż "egipscy konserwatorzy po oczyszczeniu, renowacji napisów na kolumnach, usunięciu brudu i zwapnień, które nagromadziły się przez lata wykonali drewniany strop, który ma chronić budowlę przed słońcem i deszczem".Według dyrektora świątyń w Karnaku Al-Tayeba Ghariba drewniany dach ma powstać nad całą Salą Kolumnową.Od razu wielu archeologów i przewodników turystycznych skrytykowało ten pomysł twierdząc, że "z powodu osobistych zachcianek" nie wolno ingerować w egipskie zabytki i bez konsultacji ze specjalistami diametralnie zmieniać ich wygląd.


W odpowiedzi dyrektor świątyni stwierdził, że drewniany dach jest potrzebny, by chronić wspaniałe i piękne kolory malowideł oraz fresków, których odrestaurowanie kosztowało Egipt kilka milionów funtów.- Pomysł pokrycia niektórych stanowisk archeologicznych drewnianym dachem nie jest niczym nowym, ani impulsem chwili. Tego typu zabezpieczenia stosowane są np. w luksorskiej Świątyni Narodzin. Myślę, że pomysł pokrycia dachem Sali Kolumnowej jest świetny - stwierdził Al-Tayeb Gharib.
W Karnaku znajduje się zespół świątyń poświęconych bogom tebańskim. Centralne miejsce zajmuje największa na świecie świątynia, właśnie z Salą Kolumnową - świątynia Amona-Re. Od północy przylega do niej świątynia Montu - boga wojny, a na południe położone jest sanktuarium bogini Mut, żony Amona. Świątynie połączone są ze sobą alejami procesyjnymi.


W 1979 roku Karnak został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.


hurghada24.pl

コメント