top of page

Jest decyzja w sprawie kontrowersyjnego "obudowania granitem" słynnej egipskiej piramidy



26 stycznia tego roku Ministerstwo Turystyki i Starożytności Egiptu poinformowało, iż "rozpoczyna realizację montażu bloków granitowych na słynnej Piramidzie Mykerinosa w Gizie".





Sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności Mustafa Waziri przekazał wówczas, że "rozpoczęliśmy badanie i dokumentowanie bloków granitowych stanowiących zewnętrzne pokrycie tej piramidy".


- Chcemy, aby "współcześni" zobaczyli Piramidę króla Mykerinosa wraz z jej zewnętrznym pokryciem tak, jak ją budowali starożytni Egipcjanie. Mówią prościej, chcemy na nowo pokryć ją granitem. To "Projekt Stulecia" - mówił Waziri i opublikował nawet film i zdjęcia z rozpoczęcia "prac renowacyjnych".







Po tej informacji w sieci rozpętała się istna burza. Swoje niezadowolenie, wręcz złość wyrażali nie tylko "zwykli turyści", ale także liczne autorytety w dziedzinie starożytności z całego świata. W związku z gigantyczną falą krytyki "prace renowacyjne" zostały wstrzymane, a Ministerstwo powołało specjalną międzynarodową komisję, która miała nie tyle doradzić, czy projekt ma sens i jest zgodny z prawem, ale przede wszystkim wydać decyzję, czy "zabudowanie zabytku" w ogóle dojdzie do skutku. Na czele komisji stanął Eggipcjanin Zahi Hawaas. Obok najsłynniejszego na świecie egiptologa znaleźli się także archeolodzy ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Czech i Japonii.


Wczoraj zapadła decyzja, która brzmi: NIE i jeszcze raz NIE dla "Projektu Stulecia".






- Orzucamy możliwość montażu bloków granitowych wokół podstawy i na samej Piramidzie Mykerinosa. Obiekt pozostanie w obecnym stanie, bez żadnych dodatków ze względu na jego wyjątkową, światową wartość archeologiczną - czytamy w dokumencie sporządzonym przez Komisję.


Dr. Zahi Hawass wczoraj wieczorem stwierdził dyplomatycznie iż "sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności Mustafa Waziri być może pośpieszył się z ogłoszeniem decyzji o rozpoczęciu prac renowacyjnych. Granitowe bloki o wielkości 7 poziomów istnieją od czasów króla Menkauresza, a prawo międzynarodowe stanowi, że ogólny wygląd zabytków nie może być zmieniany. Sprawa jest zakończona. Renowacji Piramidy Mykerinosa nie będzie".





Piramida Mykerinosa jest "najmniejszą z największych" piramid w Gizie. Znajduje się obok piramid Cheopsa i Chefrena.



Piramida Mykerinosa mierzy 65 metrów wysokości. Długość boków podstawy wynosi 108 metrów, a kąt nachylenia ścian to 51°. Dla porównania, Piramida Cheopsa ma 146 metrów wysokości, a Piramida Chefrena 136 m.


Piramida Mykerinosa powstała najprawdopodobniej w XXVI wieku p.n.e.


Comments


bottom of page