top of page

Egipscy koptowie i anglikanie rozpoczęli obchody Bożego Narodzenia


Wspólna świąteczna msza odbyła się w wielu kościołach chrześcijańskich w Egipcie.Msze rozpoczęły się o godzinie 20:00 i zakończyły o północy, gdy wierni przerwali post, który rozpoczął się 15 listopada. Tak było wczoraj wieczorem m. in. w anglikańskiej katedrze Wszystkich Świętych i koptyjskiej katedrze Najświętszej Maryi Panny w Kairze.


"Kościół koptyjski to jeden z najstarszych Kościołów chrześcijańskich. Zdecydowana większość światowej populacji Koptów mieszka w Egipcie. Ponad 95% egipskich Koptów przynależy do prawosławnego Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego, reszta to członkowie Kościoła katolickiego obrządku koptyjskiego. Ci pierwsi obchodzą Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego - 7 stycznia.
Koptyjscy katolicy świętują Boże Narodzenie podobnie jak chrześcijanie zachodni - 25 grudnia. Ale ze względu na chęć wspólnego przeżywania świąt, niektórzy Koptowie obu Kościołów celebrują Boże Narodzenie od 25 grudnia do 7 stycznia. Boże Narodzenie w Egipcie w niektórych domach trwa więc długo, co cieszy wielu muzułmanów, którzy ochoczo biorą udział w koptyjskich świętach".- pisał siedem lat temu na łamach Onetu znawca Egiptu Piotr Ibrahim Kalwas.
W czasie swojego postu Koptowie (tylko ortodoksyjni) nie jedzą mięsa ani nabiału. Nie piją też alkoholu. Głównym daniem postnym jest ryba, owoce morza i warzywa. Ciekawostką jest fakt, że przed Wielkanocą Koptowie poszczą aż 55 dni, a ci bardziej religijni wstrzymują się od mięsa i alkoholu w każdą środę i piątek. Łącznie poszczą około dwustu dni w roku.
"Dla egipskich chrześcijan święta Bożego Narodzenia mają trochę inny wymiar niż dla chrześcijan zachodnich. Kościół koptyjski jest bardzo mocno osadzony w tradycji wczesnochrześcijańskiej i święta są tutaj czasem przede wszystkim przeznaczonym dla najbliższych i przyjaciół. Podobnie podchodzą do swoich świąt muzułmanie. Dlatego też i jedni i drudzy nawzajem celebrują święta i islamu i chrześcijaństwa" - dodał w swoim artykule Piotr Ibrahim Kalwas.Chrześcijanie w Egipcie stanowią około 10-14% ze 104-milionowej populacji kraju. Koptów (katolików) jest około 12 milionów. Anglikanów (protestantów) jest w Egipcie około dwóch milionów.


hurghada24.pl
bottom of page