top of page

Dziś rano miał miejsce "cud słońca" w egipskiej świątyni Abu SimbelDokładnie o godzinie 6.53 wschodzące nad Nilem słońce wdarło się dziś przez wąskie wejście do wykutej na 58 metrów w głąb skały świątyni Abu Simbel oświetlając twarze posągów Ramzesa II, Amona-Ra, a po chwili także i Re-Horachte. Zjawisko zwane "cudem słońca", lub "misterium słońca" powtarza się w tym miejscu od ponad 3 tysięcy 200 lat.
Niezwykłe zjawisko astronomiczne - zdarzające się zaledwie dwa razy do roku - obserwowało na żywo ponad 2 tysiące turystów z całego świata. Z uwagi na napiętą sytuację związaną z atakiem Hamasu na Izrael ze Strefy Gazy, w Abu Simbel zrezygnowano ze wszystkich dodatkowych imprez i występów artystycznych. Całe "misterium" trwało dokładnie 20 minut, do godziny 7.13.
Dokładnie 22 lutego i 22 października promienie wschodzącego słońce oświetlają znajdujące się 56 metrów od wejścia posągi bogów słońca Re-Horachte'a i Amona-Re, a także posąg faraona Ramzesa II (zwanego Wielkim). Posągi "siedzą" w towarzystwie boga ciemności Ptah, który - co ciekawe - zawsze pozostaje w cieniu.

Wielka Świątynia w Abu Simbel została wybudowana za rządów Ramzesa II. Jej wejścia strzegą jego cztery olbrzymie posągi. Kolosy o wysokości 20 metrów, podpierając ścianę fasady, świadczyć miały o potędze króla. Między nogami tych posągów znajdują się kolejne, tym razem członków rodziny Ramzesa; matki Tuji, żony Nefertari oraz jego synów i córek.Budowa Wielkiej Tamy Asuańskiej, która zakończyła się w 1970 roku oraz utworzenie sztucznego jeziora Nasera, przyczyniła się do pocięcia oraz przeniesienia świątyń kilkadziesiąt metrów wyżej, gdyż istniało ryzyko zalania zabytków.

Pierwotnie posągi Amona-Re, Ramzesa oraz Re-Horachte były oświetlane 2 razy w roku dokładnie 19 lutego, oraz 21 października. Po przeniesieniu świątyni, nastąpiło przesunięcie w czasie tego zjawiska. Teraz wypada ono 22 lutego i 22 października.Historycy sądzą, że "boski promień światła" miał w czcić narodziny Ramzesa i jego koronację.


hurghada24.pl
Wykonane wewnątrz pierwszej komnaty dekoracje to reliefy upamiętniające walki Ramzesa II w bitwie pod Kadesz. Znajdują się tam również wizerunki bóstw, którym poświęcono świątynię, oraz Ramzesa.Comments


bottom of page