top of page

Ceny w Egipcie nadal rosnąInflacja w Egipcie nadal rośnie. Dzieje się to w związku z wojną Rosji w Ukrainie, która wstrząsnęła globalną gospodarką - ogłosiło Krajowe Biuro Statystyczne Egiptu.inflacja w Egipcie bije rekordy. W kwietniu wynosiła dokładnie 14,9% (licząc rok do roku). W samym marcu 2022 roku inflacja wynosiła 12,1%. Oznacza to wzrost o 2,8% miesiąc do miesiąca - podała Centralna Agencja Mobilizacji i Statystyki.
Ceny wzrosły we wszystkich sektorach, od paliw, energii elektrycznej i artykułów spożywczych po mieszkania, usługi medyczne i rozrywkę. Podwyżki są napędzane przez wojnę Rosji z Ukrainą, która spowodowała gwałtowny wzrost cen zbóż i ropy, zagrażając dostawom żywności i źródłom utrzymania ludzi na całym świecie - czytamy w dokumencie Agencji.Ceny nabiału wzrosły o 22%. Cukier zdrożał o 21,6%. Owoce o 19,4%. Ceny wody mineralnej oraz soków wzrosły o 10,7% a ceny kawy, herbaty i kakao wzrosły o 7,9%. Alkohol i papierosy to podwyżka o 4,2%. Podrożało też obuwie i odzież - o 7.5%.

Woda, energia elektryczna, gaz to wzrost o 6%. Remonty lokali są droższe o 5,8% a wynajem mieszkań o 3.2%. Meble, artykuły gospodarstwa domowego podrożały o 7,3%.Wyższa inflacja spowodowała poważne obciążenia dla konsumentów zwłaszcza gospodarstw domowych o niższych dochodach. Prawie 30% Egipcjan czyli 70 milionów ludzi żyje w ubóstwie - wynika z oficjalnych danych.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy nadal nie zatwierdził pożyczki o którą wystąpił Egipt w wysokości siedmiu miliardów dolarów. Warto dodać, że średnia płaca w Egipcie w sektorze publicznym to 3200 funtów (800 zł).

(associatedpress)

bottom of page