top of page

W Egipcie prąd w gniazdkach jest, ale słaby i często gaśnie. Turyści muszą uważać na swoje smartfony i laptopyPierwsze "planowe przerwy w dostawie energii elektrycznej" w Egipcie pojawiły się w lipcu ubiegłego roku. Najpierw prąd wyłączany był na godzinę, później na dwie, a nawet na cztery godziny. "Egipskie ciemności" rząd tłumaczył nadmiernym zużyciem energii elektrycznej z powodu zeszłorocznych upałów i brakiem pieniędzy na zakup surowców zaopatrujących tamtejsze elektrownie.

Jesienią, zimą i na wiosnę tego roku upały zelżały, ale prąd wyłączany jest nadal. W całym kraju. Codziennie. Teraz wiemy, że "egipskie ciemności" jeszcze potrwają. Wzburzenie wśród Egipcjan sięga więc zenitu. Chyba nikomu nie trzeba wyjaśniać co znaczy brak prądu w kraju, gdzie mieszka 105 milionów ludzi, 6 milionów uchodźców i przyjeżdża 15 milionów turystów, a temperatura w ostatnich dniach oscyluje w okolicach 40 stopni powyżej zera i to w cieniu.


Minister Energii Elektrycznej Egiptu w specjalnych oświadczeniach zapewnia, że rząd robi wszystko, by sytuacja się poprawiła, ale nikt tych tłumaczeń już nie słucha. Egipcjanie po prostu mają dość. Sytuacja z brakiem prądu powoli zaczyna dotykać także turystów, choć Mohamed Shaker zapewnia z ręką na sercu, że "redukcje obciążenia energią elektryczną" nie dotyczą resortów turystycznych i stanowisk muzealnych. Niestety dotyczą.

Dwa tygodnie temu prąd został wyłączony w czasie zwiedzania w Świątyni i kryptach egipskiej bogini Hathor na zachodnim brzegu Nilu, a od kilku dni problemy z dostawą energii elektrycznej pojawiają się w niektórych hotelach w północnej części Hurghady. Przerwy są krótkie - ale są, i mogą utrudniać wypoczynek.Ponadto są także kłopoty z funkcjonowaniem nadajników firm teleinformatycznych. Urządzenia przesyłowe nie są ujęte w redukcji obciążeń energią elektryczną (jako infrastruktura krytyczna), ale także przestają działać. Oficjalnie z powodu "konserwacji nadajników". Nieoficjalnie dlatego, że brakuje prądu. Ostatnio w kilku dystryktach Hurghady przez dwa dni były ogromne problemy z dostępem do sieci firmy Vodafone. Internet nie działał przez kilkadziesiąt godzin.

Jest jeszcze jeden ważny problem o którym egipskie władze głośno nie mówią, a który ma także ogromne znaczenie przede wszystkim dla sprzętu elektronicznego turystów z Europy. Napięcie w gniazdkach w Egipcie wynosi dziś zaledwie od 150 do 180 volt zamiast nominalnych 220V. Dla przypomnienia, w Unii Europejskiej, czyli także w Polsce napięcie znamionowe dla wszyskich urządzeń domowych to 230V. W Egipcie mamy 150-180V.

Jakie to może mieć skutki? Otóż przy zbyt niskim napięciu wzrasta natężenie prądu. To może spowodować awarię naszych urządzeń elektronicznych (przede wszystkim telefonów komórkowych i komputerów). Akcesoria ładowane zbyt niskim napięciem po prostu szybciej tracą swoje właściwości. Ponadto przy tak niskim napięciu ponad trzykrotnie wydłuża się czas ładowania power banków, wszelkich urządzeń z wewnętrznymi akumulatorami oraz smartfonów. Rozwiązaniem jest używanie stabilizatorów napięcia, ale kto jadąc na wakacje myśli o zabieraniu ze sobą tego typu nieporęcznej i ciężkiej aparatury.


Wracając do ministra Energii Elektrycznej. Według zapewnień Mohameda Shakera przerwy w dostawie prądu w całym Egipcie potrwają... do końca tego roku, czyli jeszcze przez ponad sześć miesięcy.


- Przepraszam naród egipski za wszelkie cierpienia spowodowane przerwami w dostawie prądu. W tej chwili prowadzone są prace nad znalezieniem przez ekspertów i zainteresowane strony - pod bezpośrednim nadzorem premiera Egiptu - rozwiązań pozwalających zażegnać ten kryzys - powiedział wczoraj skruszony minister Shaker.


Jak dodał, koszt wytworzenia jednej kilowatogodziny kosztuje Państwo 223 piastry (2,23 funta egipskiego), a sprzedawany est odbiorcom za 58 piastrów (polskich groszy). Reszta, czyli 125 piastrów, dotowana jest z innych środków budżetowych Egiptu. W skali roku to 130 miliardów funtów egipskich (12 mld złotych).

Przypominamy, obecnie w całym Egipcie przerwy w dostawach energii elektrycznej występują codziennie w godzinach od 13.00 do 17.00. W tym czasie prądu może nie być nawet przez dwie godziny.


Commentaires


bottom of page