top of page

W całym Egipcie znacznie podrożały taksówki, Uber i transport publicznyPo piątkowej podwyżce cen benzyny i oleju napędowego na stacjach benzynowych, w całym Egipcie znacznie podrożały taksówki, Uber i transport publiczny.

I tak, od piątku litr benzyny 80-oktanowej kosztuje 11 funtów egipskich (EGP), czyli 0,94 zł, cena benzyny 92 to 12,5 EGP (1,07 zł), benzyna 95 kosztuje 13,5 EGP (1,16 zł), a cena litra oleju napędowego to 10 EGP (0,86 zł).


Warto wiedzieć, że w Egipcie ceny paliw na wszystkich stacjach benzynowych są takie same, a ustala je co kilka miesięcy rządowy Komitet ds. Cen Produktów Naftowych.W Kairze bilet na przejazd autobusem publicznym kosztuje teraz 7 EGP (w przypadku autobusów zwykłych) i 13 EGP w przypadku autobusów klimatyzowanych.


W przypadku minibusów opłaty w Kairze wzrosły do ​​9 EGP na krótkich dystansach i 10 EGP na dystansach przekraczających 30 kilometrów.


"Trzaśnięcie drzwiami" w taksówce w Kairze kosztuje od piątku 8,5 EGP, a za każdy przejechany kilometr zapłacimy 4 EGP.


W Aleksandrii opłata początkowa za taksówkę to 9,25 EGP, a każdy następny kilometr to 3,25 EGP.W Hurghadzie, oraz wszystkich innych miastach prowincji Morza Czerwonego (w tym w Safadze i Marsa Alam) "za wejście do taksówki" zapłacimy 7,5 EGP, a za każdy kilometr 3 funty egipskie. Oczywiście trzeba wiedzieć, iż "oficjalne ceny" narzucone przez władze mają się nijak do "faktycznych cen" za przejazd taksówkami w Egipcie - gdyż te w zasadzie zawsze ustalamy z kierowcą przed podróżą, ale warto wiedzieć ile faktycznie powinniśmy zapłacić za podróż z punktu A do punktu B. Taksówkarze za każdym razem, gdy rozpoczynają kurs, mają obowiązek włączenia taksometru, który przeważnie jest "dobrze ukryty w pojeździe", lub po prostu nie działa. Nie zwalnia to jednak taksówkarza z odpowiedzialności i - w razie zatargu z prowadzącym pojazd o wysokość rachunku - zawsze możemy wezwać policję. Ten argument zawsze działa w stosunku do nieuczciwych przewoźników.

W Hurghadzie wzrosły także ceny za przejazd popularnymi busikami. W zasadzie na wszystkich "liniach" za kurs zapłacimy teraz 3,5 EGP od osoby. Wyjątkiem jest przejazd z "dworca Dahar" do dzielnicy Fayrouz na północy Hurghady (4 EGP).W najbliższych godzinach ceny za przejazd podniosą także egipskie firmy transportowe działające za pośrednictwem aplikacji mobilnych, m. in. Didi, InDrive oraz najbardziej popularny w tym kraju Uber. Według oświadczeń tych przewoźników "ceny za przejazd wzrosną od 10 do 15%". Do tej pory za przejazd jednego kilometra Uberem płaciliśmy 2,80 EGP, lub 0,40 EGP za minutę jazdy. "Trzaśnięcie drzwiami" kosztowało 8 EGP.


Comentários