top of page

Plaga skorpionów i żmij w Hurghadzie


W wyniku bardzo silnego wiatru i lokalnych burz piaskowych w okolicach Hurghady odkrywających miejscowo powierzchnię pustyni, w mieście pojawiły się jadowite skorpiony i żmije.Pajęczaki i gady w bardzo dużej liczbie zauważono w zachodniej części miasta, konkretnie na terenie kompleksu przemysłowo-handlowego znajdującego się przy obwodnicy Hurghady (10 km od centrum).Sytuacja jest na tyle poważna, iż właściciele tamtejszych hurtowni, magazynów i zakładów produkcyjnych poprosili o pilną interwencję lokalnego oddziału ministerstwa środowiska.Jeden z właścicieli fabryki znajdującej się w tym kompleksie Mahmoud Swailem stwierdził wprost, że jego podwładni, bojąc się o własne życie odmówili przychodzenia do pracy do czasu "oczyszczenia całego terenu z jadowitych skorpionów i żmij".


W zacienionych zakamarkach ogromnych hal znaleziono jadowite żmije rogate oraz skorpiony żółte - jedne z najbardziej jadowitych skorpionów na świecie. Pracownicy kompleksu przemysłowo-handlowego w Hurghadzie przyznają, że sami zabili dużą liczbę przede wszystkim jadowitych pajęczaków, ale te wciąż pojawiają się w kolejnych miejscach. Warto dodać, kompleks znajduje się na terenie pustynnym.

Skorpion żółty (Leiurus quinquestriatus quinquestriatus) jest gatunkiem skorpiona bardzo rozpowszechnionym w Egipcie - także w okolicach Hurghady - szczególnie na terenach pustynnych. Skorpion ten zamieszkuje opuszczone nory pozostawione przez inne zwierzęta, naturalne nierówności terenu, czy szczeliny w budynkach.


Jad skorpiona żółtego może zabić człowieka w mniej niż godzinę. Objawy po ukąszeniu to trudności w oddychaniu, drgawki i nietypowe ruchy głowy.


O kilku dni w okolicach Hurghady wieje bardzo silny wiatr wiejący z prędkością ponad 50 km/h.


hurghada24.pl
Comments


bottom of page