top of page

Już oficjalnie. Wirusowa gorączka denga roznoszona przez komary wykryta w Egipcie


Ministerstwo zdrowia i ludności Egiptu potwierdziło, że mieszkańcy wioski El-Aliqat w prowincji Kina (200 km od Hurghady i 80 km od Luksoru) uzyskali pozytywny wynik testu na obecność wirusa dengi przenoszonego przez komary.

Służby medyczne przetestowały próbki krwi od osób wykazujących objawy i pobrały próbki środowiskowe wody, ścieków, komarów i larw komarów. - Niektóre próbki krwi dały wynik pozytywny na obecność wirusa dengi - czytamy w oświadczeniu ministerstwa.


W tej chwili objawy dengi ma około 300 osób. Wg. ministerstwa zdrowia "wszystkie przypadki wykazują łagodne objawy i są leczone w domu, bez ofiar śmiertelnych ani hospitalizacji". Lekarze zwracają jednak uwagę, iż niektórzy pacjenci mają podobne objawy z pojedynczymi przypadkami wykrytymi w tym samym czasie w Safadze (60 km od Hurghady) i Al-Kusajr (150 km od Hurghady) w prowincji Morza Czerwonego.


Doradca prezydenta ds. zdrowia i profilaktyki Awad Taggedin także potwierdził obecność gorączki denga w wiosce Al-Aliqat, przypisując wybuch epidemii stojącym wodom, ściekom, co prowadzi do przenoszenia się wirusa dengi przez komary.


- Istnieje pilna potrzeba wyeliminowania tych wód, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się komarów - powiedział Taggedin. Choroba jest przenoszona przez Aedes aegypti (komara egipskiego) z rzędu muchówek.

- Do badań pobrano próbki ścieków i wody pitnej. Objawy nie są takie same i różnią się u pacjentów. Ponadto wszystkie objawy wahają się od łagodnych do umiarkowanych, dlatego nie wymagają hospitalizacji - powiedział rzecznik ministerstwa zdrowia i ludności Egiptu Hossam Abdel-Ghaffar dodając, że objawy dengi ustępują maksymalnie w ciągu pięciu dni, gdy pacjent odpoczywa, przyjmuje leki przeciwgorączkowe i pije dużo płynów.


Asystent ministra ds. medycyny prewencyjnej Amr Qandil zaznaczył, że konwoje medyczne ministerstwa zdrowia składające się z 50 karetek oraz stu lekarzy i pielęgniarek od niedzieli oceniają stan zdrowia pacjentów w Al-Aliqat.


Mieszkańcy zarażonego terenu są zobowiązani do zakrywania pojemników z wodą oraz unikania podmokłych i zacienionych terenów. Ponadto ministerstwo we współpracy z lokalnymi władzami opryskuje wioskę dwa razy dziennie preparatami zabijającymi komary.


Doradca prezydenta ds. zdrowia Mohamed Awad Tag El-Din wyjaśnił, że pojawianie się dengi związane jest zapewne z panującą upalną pogodą w Egipcie i "stojącymi zbiornikami wodnymi", które stanowią idealne miejsce do rozmnażania się komarów.


Według Światowej Organizacji Zdrowia gorączka denga zwykle ma objawy grypopodobne trwające 2-7 dni i pojawia się 4-10 dni po ukąszeniu zakażonego komara. Typowe objawy to wysoka gorączka (40°C), której towarzyszą co najmniej dwa z następujących objawów: bóle głowy, ból za oczami, nudności i wymioty, obrzęk węzłów chłonnych, bóle stawów, kości lub mięśni oraz wysypka.

Tag El-Din radzi Egipcjanom, aby samodzielnie leczyli się paracetamolem i unikali innych leków przeciwbólowych, takich jak ibuprofen.


Chociaż większość osób zarażonych wirusem wykazuje łagodne objawy lub nie wykazuje żadnych objawów, wirus może być śmiertelny.


Denga nie jest powszechna w Egipcie, ale nie jest też niczym niezwykłym. W październiku 2015 r. gorączka denga pojawiła się w trzech wioskach prowincji Asjut w południowym Egipcie. W 2017 roku kilkadziesiąt osób zachorowało w mieście Kusajr w prowincji Morza Czerwonego.


W związku z zaistniałą sytuacją Rosja zaostrzyła protokoły sanitarne i kwarantannowe dla turystów przylatujących z Egiptu, sprawdzając na lotniskach temperatury ciała podróżnych.


hurghada24.pl

Comments