Egipt wprowadza surowe instrukcje chroniące turystów przed atakami rekinów
- Artur Zając
- 2 dni temu
- 2 minut(y) czytania

W związku z rozpoczynającym się sezonem wakacyjnym Ministerstwo Środowiska Egiptu wydało instrukcje dotyczące postępowania w przypadku pojawienia się rekinów w Morzu Czerwonym.
Jak czytamy w specjalnym oświadczeniu jest to część działań mających na celu "zapewnienie bezpieczeństwa plażowiczom, osobom nurkującym i snurkującym oraz
obszarom o dużej różnorodności biologicznej, także rezerwatom morskim wzdłuż wybrzeża Morza Czerwonego". Instrukcje dotyczą nie tylko turystów, ale i osoby zarządzające plażami hotelowymi i publicznymi.
Ministerstwo potwierdza wcześniejsze nakazy, iż każda plaża musi posiadać boje nawigacyjne informujące kąpiących się o początku linii "głębokiej wody" wynoszącej dwa metry.

Na każdej plaży musi się znajdować wieża obserwacyjna dla ratownika o wysokości co najmniej pięciu metrów w celu monitorowania miejsc kąpielowych. Ponadto sami plażowicze powinni zgłaszać obsłudze wszelkie nietypowe zjawiska, takie jak duże kręgowce lub osoby karmiące ryby, czy wyrzucające resztki jedzenia do wody.

Turyści nie powinni wchodzić do wody sami, lecz w grupach, pod opieką przeszkolonych i wykwalifikowanych ratowników. Na plaży każdego hotelu musi znajdować się łódź motorowa, z której można skorzystać w celu przeprowadzenia szybkiej akcji ratunkowej.

Ponadto, turyści powinni powstrzymać się od kąpieli w okolicach łowisk komercyjnych, rekreacyjnych lub miejscach cumowania jednostek morskich - niezależnie od tego, czy aktywność ta odbywa się na plaży, czy na łodziach wycieczkowych na otwartym akwenie.
Zabrania się wrzucania do wody wszelkich odpadów i resztek jedzenia. Nie wolno pływać w wodach Morza Czerwonego wcześnie rano i po zachodzie słońca. Należy unikać noszenia błyszczących ubrań oraz nie wchodzić do morza w przypadku zranienia lub krwawienia. Na otwartej przestrzeni należy unikać pływania w pojedynkę i w miejscach głębokich.

W przypadku rejsów po morzu ratownicy i obsługa łodzi - przed rozpoczęciem wycieczki - mają obowiązek udzielić turystom niezbędnych wyjaśnień i wskazówek. Musi to nastąpić przed podjęciem jakiejkolwiek aktywności morskiej. Ponadto obsługa łodzi musi wybrać odpowiednie - bezpieczne miejsce, czas i warunki dla każdej aktywności związanej z wejściem do wody.
Zabroniony jest snorkeling w miejscach nurkowania dryfowego oraz w miejscach nieznanych lub w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Turystom zabrania się również zabierania ze sobą sprzętu wędkarskiego, karmienia ryb lub stosowania metod przyciągających życie morskie.

Ministerstwo wprowadziło także wytyczne dotyczące łodzi turystycznych nakazujące instalację zbiorników na ścieki lub oczyszczalni ścieków w porcie. Usuwanie odpadów na morzu jest surowo zabronione, a operatorzy łodzi muszą zawierać umowy z certyfikowanymi firmami zajmującymi się utylizacją odpadów dostarczając ich kopię wraz z dokumentacją licencyjną.
Po raz ostatni rekin śmiertelnie zaatakował człowieka w wodach Morza Czerwonego 29 grudnia ubiegłego roku w Marsa Alam. W wyniku ataku jeden turystów zmarł, a drugi doznał ciężkich obrażeń. W czerwcu 2023 roku żarłacz tygrysi, mierzący 4 metry długości zabił obywatela Rosji tuż przy brzegu, praktycznie samym centrum Hurghady.
W sumie, w ciągu ostatnich 15 lat zostało zaatakowanych lub zabitych przez rekiny w wodach Morza Czerwonego aż 20 osób, z czego siedem w latach 2021-2024 - wynika z z raportu Narodowego Instytutu Nauk Morskich w Hurghadzie.
Turyści bardzo często lekceważą wszelkie niebezpieczeństwa związane z wejściem do wód Morza Czerwonego, nie stosują się do przyjętych zasad, a w niektórych przypadkach sami zachowują się nieodpowiedzialnie.

Warto zaznaczyć, że turyści, którzy złamią wytyczne wprowadzone przez Ministerstwo Środowiska Egiptu w razie wypadku lub tragedii nie będą mogli się ubiegać o odszkodowanie z racji ubezpieczenia - nawet ubezpieczenia indywidualnego.
댓글