top of page

Dinozaur odkryty w egipskiej oazie BahariyaSkamieniałości drapieżnego dinozaura sprzed 98 milionów lat odkryte w Egipcie.Skamielina drapieżnego dinozaura, który żył 98 milionów lat temu została znaleziona w oazie Al-Bahariya na pustyni zachodniej Egiptu - ogłosiło w czwartek (9.06.2022) egipskie Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych.Zespół, kierowany przez Heshama Sallama profesora nadzwyczajnego w AUC i założyciela Centrum Paleontologii Kręgowców Uniwersytetu Mansoura odkrył nowy gatunek teropodów, trójpalczastych.
Eksperci twierdzą, że skamielina nowego gatunku należy do rodziny abelizaurów - ogromnego mięsożernego dinozaura. Naukowcy twierdzą, że dinozaur miał zgnieciony pysk przypominający wyglądem buldoga a także małe zęby i małe ramiona. Była to jednak ogromna bestia o długości ok. sześciu metrów.
Abelizaury są najbardziej znane z filmów "Jurassic World" i "Prehistoryczna planeta" Davida Attenborough. Dinozaury te żyły w okresie kredowym czyli 145 do 66 milionów lat temu.

Oaza Bahariya pełna jest prehistorycznych skamieniałości. W 2018 roku zespół naukowców pod kierownictwem profesora Sallama odkrył szczątki roślinożernego dinozaura z okresu kredy.
Obecne odkryci skamieniałości abelizaura jest pierwszym w Egipcie oraz w Afryce Północnej.


(alahram)


Yorumlar


bottom of page