top of page

Burkini: kostium, który dzieli - nawet Egipt


Burkini to kostium kąpielowy przeznaczony dla muzułmanek i kobiet innych kultur, którym religia zabrania odsłaniania wielu części ciała. Tyle teoria. Praktyka jest zupełnie inna. Nawet w Egipcie - państwie muzułmańskim.
W Egipcie ponownie rozgorzały debaty na temat tego, czy kobietom wolno nosić na basenach burkini, ponieważ tamtejsi hotelarze mają nadzieję, że wykorzystają nadchodzący sezon do zrekompensowania strat spowodowanych agresją Rosji na Ukrainę i odpływie turystów z tych krajów.


Burkini zakrywające całe kobiece ciało i włosy zostały niedawno dopuszczone we francuskim mieście Grenoble.

W Egipcie te same stroje kąpielowe nadal są przedmiotem sporu, a ostatnio nasiliły się zwłaszcza po tym jak Izba Szury, czyli wyższa izba egipskiego parlamentu, omówiła przypadek niektórych lokalnych kurortów nie wpuszczających kobiet w burkini na swoje hotelowe baseny.Senator Ahmed Qenawi wezwał nawet właścicieli lokalnych hoteli i kurortów, aby dały kobietom swobodę w kwestii zakrywania ciała, kiedy chcą pływać.


- Uważam, że kobiety powinny mieć możliwość noszenia wszystkiego co chcą, kiedy chodzą popływać pod warunkiem, że nie naruszają zasad higieny narzuconych przez obiekty turystyczne - powiedział Qenawi, członek senackiej komisji kultury, starożytności i turystyki. - Istnieje pilna potrzeba zastosowania ujednoliconych przepisów do wszystkich obiektów turystycznych. Takich, które nikogo nie dyskryminują - dodał senator.

Zupełnie innego zdania jest senator Yehia al-Fakharani który uważa, że burkini powinny być zakazane. - Nie rozpatrujmy tego stroju w kontekście religijnym. Burkini przyklejają się do kobiecych ciał i stają się bardziej odkrywcze niż inne stroje kąpielowe - mówił popularny aktor podczas specjalnej sesji na temat burkini w egipskim Senacie.
Temat burkini nie wydaje się błahy, czy marginalny w kraju, którego gospodarka jest silnie uzależniona od turystyki. Senacka debata ma miejsce w momencie, gdy kraj przygotowuje się do sezonu letniego podczas którego kurorty w całym Egipcie przyjmą dziesiątki milionów lokalnych turystów.


Egipt gości również miliony turystów z innych krajów arabskich, zwłaszcza z bogatych w ropę państw Zatoki Perskiej, a decyzje kierownictw hoteli o zakazie, lub zezwoleniu na korzystanie z burkini mogą decydować o statusie gości, których przyjmą i popularności hotelu wśród "turystów niemuzułmańskich".Sytuacji ekstremalnych i głośnych dotyczących "kobiet w burkini na basenie" było już sporo. Rok temu zabroniono kobiecie korzystania z basenu hotelowego, co wywołało ogólnokrajową debatę na temat tego, czy dyrekcje hoteli powinny mieć możliwość decydowania. Rok wcześniej kobieta była zastraszana przez inne panie przebywające w basenie za noszenie burkini.
Niektórzy uważają, że zakaz nakładany przez niektóre hotele jest nieco dziwny, zwłaszcza w kraju w większości muzułmańskim, takim jak Egipt, gdzie prawo opiera się na szariacie. Ten sam zakaz otwiera jednak drzwi do debat na temat wolności kobiet w zakresie zakrywania ciała lub odkrywania go. Niektórzy twierdzą, że zakaz noszenia burkini jest równoznaczny z represjonowaniem tych pań, którzy nie chcą pokazać gołej skóry. Istna kwadratura koła.


- Ta wolność jest zapisana w egipskiej konstytucji - powiedziała Sanaa al-Saeed, członkini Narodowej Rady Kobiet - organu, który stoi na straży praw muzułmanek. - Nie możemy zmusić kobiet do przestrzegania określonego dress kodu o ile chcą zakryć swoje ciała - dodała al-Saeed.Tymczasem ministerstwo turystyki i starożytności Egiptu poinformowało, że niektóre hotele i kurorty same nakładają określone zasady, by zachować swoją tożsamość. Krótko mówiąc ministerstwo ma ograniczone możliwości, by nakazać, lub zakazać noszenia burkini. - Niektóre hotele leżą w gestii ministerstwa, a inne nie - powiedział w senacie Ghada Shalabi, wiceminister turystyki i starożytności.Niemniej jednak komisja kultury, starożytności i turystyki w Senacie postanowiła uważnie śledzić kwestię burkini.


-Poprosiliśmy ministerstwo turystyki o podjęcie działań przeciwko hotelom, których zarządy uniemożliwiają kobietom zakrywanie ciała podczas korzystania z basenów - powiedział w podsumowaniu senator Qenawi.


(al-monitor)


Comments