top of page

Wielkie Muzeum Egipskie w Gizie prawie gotowe


Już tylko miesiące dzielą nas od otwarcia największego na świecie muzeum archeologii, historii i sztuki starożytnego Egiptu.


Dwadzieścia lat po tym, jak zmarły prezydent Egiptu Hosni Mubarak położył kamień węgielny, Wielkie Muzeum Egipskie (GEM) jest coraz bliżej ukończenia.
Wczoraj minister turystyki i starożytności Egiptu Khaled Al-Anani poinformował, że do 30 czerwca tegp roku zostaną ukończone wszystkie prace budowlane i inżynierskie w samym muzeum o kubaturze 24 tysięcy m2 oraz gotowe będzie 50 hektarów ogrodów otaczających budynek, a także obwodnica, obiekty hotelowe i węzły komunikacyjne.


Wszystkie sale wystawowe i audiowizualne, centra handlowe i parkingi maja być oddane do użytku do 22 września tego roku. Już ustawiono i zgromadzono 70 tysięcy artefaktów z blisko 100 tysięcy, które będą prezentowane w Wielkim Muzeum kairskim. Koszt całej inwestycji przekroczył miliard dolarów.Wystawy pokażą artefakty dobrane chronologicznie; od prehistorii do okresu grecko-rzymskiego, a także zgromadzą całą kolekcję skarbów Tutanchamona - ponad 5.300 artefaktów - po raz pierwszy od czasu, gdy jego grobowiec został odkryty sto lat temu przez brytyjskiego archeologa Howarda Cartera w Dolinie Królów niedaleko Luksoru.


Wszystko wskazuje na to, że Wielkie Muzeum Egipskie zostanie otwarte w listopadzie tego roku, co zbiega się z setną rocznicą odkrycia grobu Tutanchamona, czyli 4 listopada 1922 roku.


Wielkie Muzeum Egipskie znajduje się na krawędzi płaskowyżu w Gizie, około kilometra od piramid i Sfinksa.
Wielkie Muzeum Egipskie w Gizie naprawdę będzie imponujące. Co ważne znajduje się bardzo blisko piramid, więc dla zwiedzających to idealne rozwiązanie...www.hurghada24.pl

Comments


bottom of page