top of page

To już jutro. Wielkie Muzeum Egipskie w Gizie otwiera się częściowo dla zwiedzających! Bilety drogieWładze Egiptu stopniują napięcie przed oficjalnym otwarciem największego muzeum na świecie, które poświecone jest jednej cywilizacji, czyli Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie (GEM).Pierwotnie GEM miało zostać udostępnione dla zwiedzających w 2018 roku. Tymczasem... data otwarcia przekładana jest w dalszym ciągu, a Ahmed Essa, minister turystyki i starożytności ogłosił w ubiegłym tygodniu, że "otwarcie Wielkiego Muzeum Egipskiego zaplanowane jest na przyszły rok, a stanie się to najprawdopodobniej w maju".Od marca tego roku GEM mogą podziwiać z przewodnikiem niewielkie grupy zwiedzających, dzięki czemu sprawdzane są wszystkie systemy i funkcjonalność poszczególnych sal i wystaw.W tej chwili zwiedzający mogą zobaczyć Wiszący Obelisk, Grand Lobby oraz Szklane Lobby. W tych miejscach stoi posąg króla Ramzesa II, kolumna króla Merenptaha, która przedstawia sceny jego zwycięstwa w wojnach z plemionami libijskimi, a także dwa posągi króla i królowej z epoki Ptolemeuszy. Otwarte są także ogrody (nie całe), część handlowa, restauracja i kawiarnie.
Otwarta jest także wystawa „Tutankhamun Interactive”. Dzięki najnowocześniejszym cyfrowym technologiom można prześledzić życie legendarnego króla Tutanchamona - począwszy od mitów o stworzeniu Heliopolis, aż po skarby jego grobowca.Od jutra, czyli od 1 grudnia udostępniona zostanie kolejna atrakcja. Zwiedzający będą mogli przejść Wielkimi Schodami. Rozciągają się one na długość 64 m. Mają 24 m wysokości, 85 m szerokości u dołu i 17 m na górze. Jak zachwala je ministerstwo turystyki i starożytności "są jak wznosząca się aleja przedstawiająca drogę Egipcjan do budowy swoich legendarnych świątyń i piramid".
Wielkie Schody w Wielkim Muzeum Egipskim w Gizie uważane są za pierwsze tego rodzaju na świecie. Na ich stopniach ustawiono 72 artefakty z których najważniejszymi są; posąg króla Chefrena, króla Mykerinosa, Hatszepsut, Ramzesa II i Amenhotepa III.Co ciekawe, "zwieńczeniem" Wielkich Schodów jest "stanowisko panoramiczne" z widokiem na płaskowyż w Gizie, gdzie wybodowano słynne Piramidy.


Jak powiedział minister Ahmed Essa "ideą stworzenia Wielkich Schodów w Wielkim Muzeum Egipskim było pokazanie poszczególnych etapów historii starożytnego Egiptu od okresu Starego, przez Średni, aż do Nowego Państwa".
Niestety, zwiedzanie częściowo otwartego muzeum nie należy do najtańszych. Cudzoziemcy zapłacą na bilet normalny 1.200 funtów egipskich (EGP), czyli 153 złote. Bilet młodzieżowy (od lat 4 do 21) kosztuje 750 EGP (95 zł). Tyle samo zapłacą studenci. Co ważne, od wszystkich na miejscu wymagany jest dokument tożsamości.


Wielkie Muzeum Egipskie w Gizie otwarte jest codziennie od godziny 9:00 do 18:00.W GEM zgromadzono ponad 100 tysięcy artefaktów. Główną atrakcją muzeum będzie wystawa pełnej kolekcji grobowców króla Tutenchamona, a także kolekcja Łodzi Słonecznych. W muzeum zobaczymy nie tylko "klasyczne" posągi, rzeźby, czy mumie. Będzie ono wyposażone także w najnowsze technologie takie jak wirtualna rzeczywistość.GEM obejmuje obszar ponad pół miliona metrów kwadratowych. Wielkie Muzeum Egipskie znajduje się zaledwie dwa kilometry od słynnych piramid w Gizie.Koszt całej inwestycji przekroczył półtora miliarda dolarów z czego miliard pochodził z pożyczek od Japońskiej Agencji Współpracy Międzynarodowej.


Comments


bottom of page