top of page

Serial na Netflixie "Królowa Kleopatra" wywołuje oburzenie w EgipcieZwiastun historycznego serialu dokumentalnego na platformie Netflix "Królowa Kleopatra" wywołuje kontrowersje wśród wielu Egipcjan, którzy uważają, iż "obraz promuje fałszywe idee afrocentryczne". Wszystko przez kolor skóry Kleopatry.Wielu komentatorów wezwało wiodącą platformę streamingową na świecie do odwołania emisji serialu, a niektórzy złożyli oficjalne petycje i zbierają głosy sprzeciwu.


Lokalne serwisy informacyjne cytują egiptologów którzy twierdzą, że Kleopatra na pewno nie była kobietą o ciemnym kolorze skóry. Najsłynniejszy egiptolog Zahi Hawass stwierdził nawet, że dokument Netflixa „fałszuje fakty”.Swoje oburzenie wyrazili popularni aktorzy tacy jak Nabil El-Halfawy, czy Somaya El-Khashab, a także znani w Egipcie influencerzy i celebryci. W mediach społecznościowych niektórzy użytkownicy nazwali wybór aktorki "promowaniem afrykańskiego centralizmu", a Mohammed Shaaban zwrócił uwagę, że dokument Netflix "rażąco zniekształca historię cywilizacji egipskiej".Egipski historyk zauważył, że Kleopatra będąc władczynią macedońskiej dynastii Ptolemeuszy, nie miała w swojej rodzinie żadnych afrykańskich korzeni.
- Kiedy pojawił się zwiastun, który zaczął promować królową Kleopatrę jako kobietę o ciemnej skórze stało się dla nas jasne, że podczas oglądania tego dokumentu zobaczymy celowe fałszowanie faktów - mówi Shaaban. Dotychczasowe badania historyczne dowodzą, że Kleopatra miała korzenie macedońsko-perskie.
Na temat wyglądu Kleopatry wiadomo tyle, że była niską kobietą (mierzyła około 150 cm wzrostu), a z pochodzenia była Greczynką.Nie jest znane pochodzenie jednej z jej babek - co otwiera furtkę do spekulacji, iż kolor skóry Kleopatry mógł być nieco ciemniejszy - jeśli założyć, że babka królowej rzeczywiście była pochodzenia północnoafrykańskiego. Badacze wskazują jednak, że podobizny królowej prezentują grecki "haczykowaty" nos, a więc słuszne jest założenie, że jej wygląd był typowo Grecki.
Czteroodcinkowy dokument "Królowa Kleopatra", którego premiera zaplanowana jest na 10 maja został wyprodukowany przez Jadę Pinkett Smith (żonę Willa Smitha), a w rolę Kleopatry wcieliła się Adele James.


hurghada24.plComentários


bottom of page