top of page

Pojutrze dewaluacja egipskiego funta?Najprawdopodobniej w najbliższy czwartek rozstrzygną się losy egipskiego funta. Agencja ratingowa Standard & Poor’s przewiduje, że pojutrze Egipt zdewaluuje swoją walutę i w dużej mierze dostosuje oficjalny kurs do kursu czarnorynkowego.W tej chwili, wg. państwowego kursu, za 1 dolara amerykańskiego można dostać w banku, czy kantorze 30,90 funtów egipskich (EGP).Tymczasem na czarnym rynku w Kairze 1 USD wart jest dziś ponad 71 EGP. To historyczny, niechlubny rekord wartości egipskiego funta! Jeszcze nigdy egipska waluta nie była taka tania.Tydzień temu za jednego dolara płacono niewiele ponad 62 EGP. Pierwszego stycznia za 1 USD można było dostać 53 funty egipskie. Dziś aż 71 EGP.


Tak więc zaledwie w ciągu 30 dni egipska waluta w stosunku do dolara straciła prawie 1/3 swojej wartości.
Agencja S&P przewiduje, że spodziewana dewaluacja waluty będzie częścią zobowiązań Egiptu w stosunku do Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), którego specjalna misja przebywa w Kairze i dopracowuje ostatnie "szczegóły wypłaty kolejnych rat w ramach programu pożyczkowego o wartości 3 miliardów dolarów".


W 2022 roku MFW zatwierdził 46-miesięczny program pożyczkowy dla Egiptu, jednak "ze względu na kłopoty tego kraju w spełnianiu warunków postawionych przez MFW, zaplanowane na marzec i wrzesień ubiegłego roku przeglądy tych warunków zostały przesunięte na późniejszy termin, a dalsze elementy współpracy wstrzymane".


Według S&P "jeżeli kurs funta zostanie upłynniony zgodnie z oczekiwaniami MFW, środki zostaną znów uruchomione". Ponadto S&P wskazuje, że ​​urealnienie kursu walutowego w Egipcie pomoże złagodzić poważny niedobór waluty wymienialnej w egipskich bankach i przywróci ich płynność walutową na którą czekają biznesmeni handlujący przede wszystkim z krajami Unii Europejskiej.W sprawie "gigantycznego kryzysu walutowego" głos zabrał jeden z najbogatszych Egipcjan Naguib Sawiris. Biznesmen, którego majątek wycenia się na blisko 4 miliardy dolarów na swoim koncie na platformie X napisał:"Opóźnienie w podjęciu niezbędnych decyzji to katastrofa, która pogłębi kryzys w którym się znaleźliśmy. Jakiekolwiek próby zaradzenia podwójnemu kursowi walutowemu poprzez oferowanie dolara po cenie niższej niż na czarnym rynku nie powiodą się. Właściwą rzeczą jest, aby dostosować oficjalny kurs funta do kursu czarnorynkowego. Ten będzie stopniowo spadać. Wówczas każdy, kto ma walutę zgodzi się na jej sprzedaż oficjalnymi kanałami".
W najbliższy czwartek zbiera się Komitet Polityki Pieniężnej Centralnego Banku Egiptu, który najprawdopodobniej podejmie decyzję o dewaluacji egipskiego funta.


Comments


bottom of page