top of page

Na lotnisku w Hurghadzie złapano "przemytników" e-papierosów i smakowych liquidów do nichSłużby celne na międzynarodowym lotnisku w Hurghadzie zatrzymały 4 osoby przemycające duże ilości "e-papierosów oraz akcesoriów do nich, w tym liquidów smakowych".
Do zatrzymania doszło wczoraj przed południem. Czterech mężczyzn "pochodzących z jednego z krajów arabskich" przyleciało z Dubaju. Czekali na tranzyt z Hurghady do Kairu. W trakcie rutynowej kontroli okazało się, że bagażach podręcznych i rejestrowanych ukryli - jak piszą służby celne - 7.200 e-papierosów i akcesoriów do nich.


Mężczyźni zostali aresztowani.


Zgodnie z egipskim prawem, za przemyt towarów w celach handlowych grozi im kara pozbawienia wolności na okres nie krótszy niż dwa lata oraz grzywna w wysokości do pięćdziesięciu tysięcy funtów egipskich (4.150 zł) albo jedna z tych dwóch kar.


Co ciekawe i bardzo kłopotliwe, egipskie prawo nie definiuje konkretnie ile sztuk/mililitrów liquidów legalnie można wwieźć na teren tego kraju. Wiadomo jedynie, że bez cła wwieziemy legalnie do Egiptu; jeden elektroniczny inhalator nikotyny, 200 sztuk papierosów, 25 cygar i 200 gram tytoniu. Nie ma natomiast informacji na temat legalnego wwozu akumulatorów, liquidów czy grzałek.
Zgodnie z przepisami polskiej Krajowej Administracji Skarbowej chroniącej interesy obszaru celnego Unii Europejskiej "na teren Unii Europejskiej legalnie można wwieźć transportem lotniczym 50 mililitrów płynów do papierosów elektronicznych oraz 40 gram wyrobów nowatorskich".


Wyrób nowatorski to "mieszanina aerozolu, tytoniu lub suszu tytoniowego - niebędąca jednocześnie wyrobem tytoniowym lub suszem tytoniowym".


"Per analogiam" należy przyjąć, iż identyczne przepisy dotyczące wwozu e-papierosów i akcesoriów do nich na obszar Unii Europejskiej stosowane są także w Egipcie.


コメント