top of page

Jak przedłużyć egipską wizę - poradnik z pierwszej rękiW związku z ostatnimi zmianami dotyczącymi przedłużenia pobytu w Egipcie zamieszczamy list jednej z naszych czytelniczek, która - po wygaśnięciu miesięcznej wizy turystycznej - postanowiła pozostać w tym kraju na dłużej. W tym celu Pani Ania odwiedziła Urząd Paszportowy w Hurghadzie. Okazuje się, że przedłużenie wizy nie jest skomplikowaną sprawą. Pani Ania krok po kroku wyjaśnia co należy zrobić, by przebywać legalnie w tym kraju dłużej, niż miesiąc.List zamieszczamy w całości:


Już po tygodniu spędzonym w Hurgadzie wiedziałam, że miesiąc w tym miejscu to za mało. Miesiąc, bo przez miesiąc ważna jest wiza, którą kupujemy za 25 dolarów na lotnisku w Hurgadzie. Jeśli tak jak mnie, najdzie Państwa refleksja, że nie ma co wracać do zimowej Polski, skoro można zostać tutaj (jeśli ma się taką możliwość oczywiście), to przedstawiam informacje, jak to zrobić, czyli jak przedłużyć egipską wizę. Przeszłam tę procedurę 17 grudnia 2023 i spisuję ku pożytkowi publicznemu. Czytałam bowiem o tym dużo w internecie, także na oficjalnych polskich stronach – i nie wszystkie informacje się potwierdzały, a niektórych brakowało. 


W Hurgadzie przedłużeniem wizy zajmuje się Immigrationand Passport Office –Gauzet, mieszczący się w północnej części miasta, w dzielnicy Dahar. Google Maps pokazuje bez problemu, aplikacja Uber też. Urząd jest czynny codziennie (z wyjątkiem piątku) w godz. 8.00-12.00. Warto przyjść przed czasem, bo to bardzo oblegane miejsce – ja byłam tuż po 7.00 i byłam już czwarta w kolejce, a za mną ogonek szybko się wydłużał. Do urzędu poszłam zresztą kilka dni wcześniej przed upływem terminu ważności mojej wizy, żeby dowiedzieć się u źródła, co trzeba zrobić, by ją przedłużyć i przy okazji pobrać dokumenty do wypełnienia.  Prawo w Egipcie zmienia się bowiem często, warto więc wcześniej sprawdzić. Dzięki temu np. dowiedziałam się od duty officera, że moja wiza po upływie terminu ważności ma jeszcze 10 dni karencji (a nie, że praktykuje się 14, jak mogłam przeczytać na stronie gov.pl). Dowiedziałam się także, że trzeba przedstawić potwierdzenie rezerwacji hotelowej na czas, o który występujemy o wizę – lub kontrakt na wynajęcie mieszkania na ten sam okres. Potrzebny jest także imienny kwit dokumentujący wymianę twardej waluty w banku. Co ważne: kwit z banku jest ważny zaledwie 15 dni, jeśli więc wymienialiśmy walutę wcześniej, to musimy zrobić to ponownie, żeby móc opłacić wizę. 

Dokument do wypełnienia to cztery strony formatu większego niż A4, z czego dwie są po angielsku, jedna po arabsku i jedna na adnotacje urzędowe. Obok podstawowych danych należy także podać swój zawód, religię (!), adres w Egipcie oraz numer telefonu w Egipcie, a także na jaki czas wnioskujemy o wizę i w jakim celu. Do tego wniosku dołączony jest jeszcze jeden dokument, gdzie wypełniamy tylko podstawowe dane. Do wniosku o wydanie wizy musimy dołączyć jedno zdjęcie (można zrobić na miejscu za 80 EGP), mieć oczywiście paszport, rezerwację/kontrakt na mieszkanie. Do tego wspomniany kwit z banku potwierdzający wymianę waluty. Obok oryginałów potrzebne są trzy kopie pierwszej strony z paszportu, dwie kopie strony z wizą oraz dwie kopie potwierdzenia rezerwacji hotelowej lub kontraktu na wynajem mieszkania. Kopie możemy też wykonać na miejscu - 2 funty egipskie (EGP) strona. 
Kiedy o 8.00 otwierają się drzwi urzędu, pan na wejściu wydaje numerki. System działa jak na polskiej poczcie, ma nawet taki sam dźwięk. Kiedy już trafimy do okienka i podamy wszystkie papiery, musimy się przygotować, że zostanie nam zrobione jeszcze jedno zdjęcie oraz zeskanowane obie dłonie. 


Urzędniczka, która mnie obsługiwała była bardzo miła i cierpliwie czekała, aż wykonam wszystkie kopie (nie powiedziano mi wcześniej, że tyle ich ma być) oraz aż zrobię zdjęcie (tego też mi nie powiedziano) i do niej wrócę. Na koniec jeszcze dostajemy kwit do kasy, gdzie wpłacamy opłatę za przedłużenie wizy – 17 grudnia 2023 zapłaciłam 1870 EGP, czyli po oficjalnym kursie – 52 dolary. Nie ma znaczenia, na jak długo wnioskujemy o przedłużenie, płaci się za czynność. O tym, na ile dostaniemy wizę, decyduje urzędnik. Mnie miła pani przedłużyła wizę o 2 miesiące i już żałuję, że tak długo nie mogę tutaj zostać.


Коментари


bottom of page