top of page

Gigantyczny wzrost cen pieczywa w Egipcie


Po ponad dwóch tygodniach od rozpoczęcia rosyjskiego agresji na Ukrainę, w Egipcie rośnie zaniepokojenie związane z gigantycznym wzrostem cen niesubsydiowanego przez rząd pieczywa.
Egipt w zasadzie uzależniony jest od dostaw pszenicy przede wszystkim z Rosji i Ukrainy. Trzeba wiedzieć, że Egipt jest największym na świecie importerem tego zboża, a w latach 2020-2021 około 12,5 miliona ton pochodziła właśnie z Rosji i Ukrainy. Stanowiło to aż 80% zapotrzebowania Egiptu na mąkę.
Egipt ma bardzo specyficzny system dopłat do chleba, którym objętych jest aż 70 milionów mieszkańców tego kraju.


Władze Egiptu informują, iż mają zapasy pszenicy na najbliższe 4 miesiące, a nadchodzące, własne zbiory wydłużą ten okres o kolejnych 5 miesięcy.Tymczasem ceny pszenicy na światowych rynkach wzrosły od początku roku o 37%,

osiągając najwyższy poziom od 14 lat. Rosnące ceny pszenicy będą kosztować rząd Egiptu miliard dolarów. Ponadto, w tej chwili dopłaty do subsydiowanego pieczywa już wynoszą 3,5 miliarda dolarów. Tych podwyżek budżet Egiptu może nie wytrzymać i spowoduje wzrost inflacji.


Już latem ubiegłego roku prezydent Abdel-Fattah Al-Sisi po raz pierwszy wspomniał o możliwości zmniejszenia dotacji na chleb. Miesiąc temu Minister Zaopatrzenia Egiptu zapowiedział, że do końca marca ujawni plan redukcji tych dopłat.
W ramach istniejącego programu dotacji ponad 70 milionów Egipcjan codziennie może kupić pięć bochenków okrągłego chleba (placków podobnych do pity) za 50 piastrów (0,13 zł).

Statystycznie, każdy Egipcjan spożywa 182,5 kg rocznie. Dla porównania; w Polsce to około 30 kg. Piekarnie podlegające w Ministerstwu Zaopatrzenia Egiptu wytwarzają rocznie 275 milionów bochenków chleba.


W prywatnych egipskich piekarniach, w których ceny pieczywa nie są regulowane przez rząd, cena chleba wzrosła nawet do 7,5 funta egipskiego LE (1,95 zł) za bochenek. Takie są ceny w Kairze. W Hurghadzie na bazarze przy Dahar Square chleb kosztuje 5 LE (1,39 zł). Przed agresją Rosji na Ukrainę było to 1/1,5 LE (0,27/0,40 zł).A tak wygląda produkcja pieczywa w małej piekarni w Hurghadzie w okolicach Targu Rybnego przy Marinie...(ahram, hurghada24.pl)Comments


bottom of page