top of page

Egipt sprzedaje część kurortu turystycznego Sharm el-SheikhPo umowie wartej 35 miliardów dolarów zawartej ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich na rozwój miasta Ras el-Hekma nad Morzem Śródziemnym, władze Egiptu kończą negocjacje z Arabią Saudyjską w sprawie sprzedaży atrakcyjnych turystycznie terenów w Sharm el-Sheikh. Chodzi konkretnie o słynny rejon Ras Ghamila. Cena? Nawet 15 miliardów dolarów.

Ras Ghamila, co po arabsku oznacza „Rozkoszny Przylądek” znajduje się w pobliżu popularnego miejsca do nurkowania w Sharm el-Szejk, tuż obok międzynarodowego lotniska w tym kurorcie. Właścicielami terenu są podmioty powiązane z Ministerstwem Lotnictwa Cywilnego oraz Ministerstwem Przedsiębiorstw Publicznych. Źródła egipskie podają sprzeczne informacje na temat wielkości tego terenu. Niektóre media mówią o 860.000 mkw., inne o 3.481. 579 mkw.Ras Ghamila to jeden z niewielu pozostałych w Sharm el-Sheikh przybrzeżnych terenów będących własnością państwa. Znajduje się naprzeciwko wyspy Tiran, jednej z dwóch wysp na Morzu Czerwonym, które Egipt przekazał Arabii Saudyjskiej w 2016 r. po umowie, która spotkała się ze znacznym sprzeciwem społecznym.

Egipskie media podają sprzeczne informacje co do wartości terenu, który ma zostać sprzedany. Saudyjczykom. Rozbiezność jest gigantyczna - od 250 milionów do 15 miliardów dolarów. 


Jednak, jak podaje portal Middle East Eye, premier Egiptu Mustafa Madbuli wkrótce ogłosi szczegóły porozumienia, a kwota kontraktu zawartego z Saudyjskim Funduszem Inwestycji Publicznych wynosić ma 15 miliardów dolarów. Informację o sprzedaży Ras Ghamila i kwotę transakcji potwierdzili także dziennikarze serwisu Manassa powołując się na "ofertę, która wpłynęła do egipskiego rządu ze strony Saudyjczyków". Według portalu Cairo24 terenem zainteresowane jest także konsorcjum z Kataru, które jednak oferuje dużo mniejsze pieniądze. Według egipskiego dziennika Daily News, podpisanie umowy i rozstrzygnięcie przetargu nastąpi w ciągu najbliższych kilkudziesięciu dni.


Plan rozwoju Ras Ghamila zakłada utworzenie tam m. in. hotelu czterogwiazdkowego z 844 pokojami i 1288 luksusowymi apartamentami.

Według anonimowego źródła w egipskim rządzie - na które powołuje się Middle East Eye - "saudyjskim inwestorom zależy na zrealizowaniu tej transakcji ze względu na bliskość Ras Ghamila od wysp Tiran i Sanafir" oraz "potencjał tego miejsca w zakresie ożywienia turystyki między Sharm el-Sheikh, a powstającym w Arabii Saudyjskiej mega projektem turystycznym NEOM. Ten "mega kurort" powstaje na wschodnim wybrzeżu Morza Czerwonego Arabii Saudyjskiej. Rozciąga się długości ponad 50 km. NEOM powstał z inicjatywy samego księcia koronnego Mohammeda bin Salmana, który de facto rządzi w Arabii Saudyjskiej.

 Comments