top of page

Egipt chce zostać centrum wymiany energii z Europą, krajami arabskimi i afrykańskimi


Egipski minister energii elektrycznej i energii odnawialnej Mohamed Shaker ogłosił wczoraj, że jego kraj stara się zostać regionalnym centrum wymiany energii z Europą oraz krajami arabskimi i afrykańskimi.Shaker wskazał na wyraźne bogactwo Egiptu w odnawialne źródła energii, zwłaszcza w energię wiatrową i słoneczną, co kwalifikuje Egipt jako jednego z największych producentów energii odnawialnej na świecie.


Shaker zauważył, że jego rząd przeznaczył ponad 7.650 km 2 niewykorzystanej ziemi na nowe projekty związane z energią odnawialną.


- Mapa wietrzności wskazuje jednoznacznie, że Egipt ma największe możliwości na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Dzięki wiatrowi i słońcu można wyprodukować do około 90 gigawatów energii – dodał minister i zauważył, że podpisano już kontrakty na realizację projektu połączenia elektrycznego między Arabią Saudyjską, a Egiptem na wymianę do 3.000 megawatów.

Shaker zwrócił również uwagę na istniejące połączenie międzysystemowe z Jordanią, Libią i Sudanem, a także podpisane projekty powiązań energetycznych z Cyprem i Grecją.

Dzięki temu Egipt może się stać regionalnym centrum wymiany energii z Europą oraz krajami arabskimi i afrykańskimi.Do 2035 roku Egipt ma osiągnąć 42% wskaźnik udziału energii odnawialnej w produkcji prądu.


(egyptindependent)

コメント


bottom of page