top of page

Wielkie Muzeum Egipskie w Gizie szykuje się do otwarcia. Zdjęcia, video


Wielkie Muzeum Egipskie w Gizie (Grand Egyptian Museum, czyli GEM) przechodzi ostatnie prace związane z oficjalną inauguracją swojej działalności.
Od kilku tygodni do GEM wpuszczane są niewielkie grupy zwiedzających, dzięki czemu sprawdzane są wszystkie systemy i funkcjonalność poszczególnych sal i wystaw.


20 stycznia odbędzie się tu pierwsza, oficjalna wielka impreza - koncert egipskiej sopranistki Fatmy Said wraz z Philharmonic Union Orchestra.
Według nadal nieoficjalnych informacji otwarcie GEM ma nastąpić jeszcze przed wakacjami. Jeżeli sytuacja międzynarodowa na to pozwoli, mają w nim wziąć udział głowy demokratycznych państw z całego świata. Na tę okazję specjalną operę o życiu Tutenchamona przygotował najsłynniejszy na świecie egiptolog Zawi Hawass.
GEM zaprezentuje największą na świecie kolekcję egipskich antyków związanych z jedną cywilizacją. Eksponować będzie zintegrowaną kolekcję antyków starożytnego Egiptu i zawierać unikalne artefakty sprzed tysięcy lat.
Prezentowanych tu będzie ok. 18.000 artefaktów (ok. 5.000 obiektów w galeriach Tutanchamona i ok. 13.000 obiektów w innych galeriach) z łącznej kolekcji muzeum liczącej ok. 50.000 obiektów.
Główną atrakcją GEM będzie pierwsza wystawa pełnej kolekcji grobowców króla Tutenchamona. Obejrzymy także zrekonstruowany statek Chufu, czy barkę solarną. Kolekcja obejmuje łącznie około 5.000 pozycji z Muzeum Egipskiego w Kairze. Inne obiekty zostały już w całości przeniesione z magazynów i muzeów w Luksorze, Al Minji, Sauhadż, Asjut, Beni Suwajf, Fajum, Delty Nilu i Aleksandrii.


Muzeum ma uwzględniać nowsze technologie takie jak wirtualna rzeczywistość. GEM będzie również centrum komunikacji między muzeami, promującym bezpośredni kontakt z innymi lokalnymi i międzynarodowymi muzeami. W Wielkim Muzeum Egipskim znajdzie się muzeum dla dzieci, centrum konferencyjne, centrum szkoleniowe, ogrody i warsztaty zaprojektowane podobnie jak w czasach faraonów.GEM obejmuje obszar ponad pół miliona metrów kwadratowych. Kosztu budowy przekroczył miliard dolarów. Wielkie Muzeum Egipskie znajduje się zaledwie dwa kilometry od słynnych piramid w Gizie.


Wielkie Muzeum Egipskie znajduje się tu: https://goo.gl/maps/VvemDuPcsMXmNFkm9Pierwotnie Wielkie Muzeum Egipskie miało zostać otwarte w 2021 roku, ale z uwagi na pandemię data otwarcie została odłożona.W tej chwili GEM wygląda tak...hurghada24.pl

Comments