top of page

Turyści uważajcie! W Egipcie wyłączane jest światło w świątyniach i podziemnych kryptach


Od ponad dwóch lat w całym Egipcie obowiązuje "20 stopień zasilania", czyli krótko mówiąc występują "stałe przerwy w dostawie prądu". Braki w zasilaniu w energię elektryczną egipski rząd tłumaczy swoim obywatelom wysokimi cenami produkcji prądu oraz kłopotami z dostępem do surowców służących do zasilania elektrowni. Do tej pory prądu przez kilka godzin dziennie nie mieli i wciąż nie mają zwykli obywatele w swoich domach. W hotelach i instytucjach związanych z turystyką prąd był. Do czasu...W piątek "egipskich ciemności" doświadczyli amerykańscy turyści zwiedzający słynną świątynię i krypty egipskiej bogini Hathor - Bóstwa miłości i muzyki oraz Pani Nieba, znajdującą się na zachodnim brzegu Nilu. Pech chciał, że światło zgasło akurat wtedy, gdy po starożytnym stanowisku archeologicznym gości ze Stanów Zjednoczonych oprowadzał były doradca ministra turystyki.


- Nagle zgasło światło. Gdy wokół nas zrobiło się zupełnie ciemno poprosiłem wszystkich, aby stanęli na swoich miejscach i nie ruszali się. Gdyby któryś z nich zrobił choć krok, upadł, byłaby katastrofa. To byli starsi ludzie - powiedział Al-Batouti. "Po tym, jak zapadły egipskie ciemności nakazałem Amerykanom włączenie latarek i wyjście na zewnątrz świątyni. Natychmiast zakończyłem wizytę w świątyni Hathor. Całe zdarzenie jest dla mnie skandalem, który może spowodować paraliż całej naszej branży turystycznej" dodał były doradca ministra.Jak do tego doszło? Nie wiem..?


Prezes przedsiębiorstwa zajmującego się dystrybucją energii elektrycznej w Górnym Egipcie powiedział, że wszystkie świątynie i stanowiska archeologiczne na jego terenie są "wyłączone z planu redukcji obciążenia energią elektryczną", ale dodał przy okazji, że incydent ten wynikał z "braku oddzielnego źródła zasilania, gdyż świątynia Hathor podłączona jest do tego samego transformatora z którego prąd dociera do kilku pobliskich wiosek".


Gdy sprawa "egipskich ciemności" stała się słynna w całym kraju okazało się, że "współdzielony licznik prądu z innymi, indywidualnymi odbiorcami energii elektrycznej" mają także inne obiekty turystyczne, między innymi w Asuanie. Jak podała telewizja MBC Egypt "przerwy w dostawach prądu" występują także w świątyniach Edfu i Philae.
Przypominamy, obecnie w całym Egipcie przerwy w dostawach energii elektrycznej występują codziennie w godzinach od 13.00 do 17.00. W tym czasie prądu może nie być nawet przez dwie godziny.Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page