top of page

Oddajcie zrabowane z Egiptu słynne artefakty, które są w Luwrze i Muzeum Brytyjskim!


Najsłynniejszy egiptolog na świecie Zahi Hawass wezwał miłośników Egiptu do podpisania petycji w sprawie zwrotu "Kamienia z Rosetty" znajdującego się w British Museum oraz "Zodiaku z Dendery" eksponowanego w Luwrze.Zahi Hawass od 20 lat niestrudzenie pracuje nad zwrotem artefaktów skradzionych z Egiptu. Jego intencją nigdy nie było oddanie legalnie nabytych egipskich przedmiotów znajdujących się obecnie w muzeach na całym świecie, ale zwrócenie niedawno zrabowanych artefaktów i upewnienie się, że muzea powstrzymają nieetyczne praktyki kupowania skradzionych przedmiotów.

W związku z nadchodzącym otwarciem Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie dr Hawass napisał tę petycję...

"W latach poprzedzających powstanie Najwyższej Rady Starożytności w XIX wieku, gdy Egipt znajdował się pod kontrolą Francuzów i Brytyjczyków kraj został splądrowany, a wiele jego zabytków wywieziono nielegalnie. Jako pierwszy krok w kierunku dekolonizacji muzeów zagranicznych, prosimy o zwrot dwóch kultowych obiektów, które zostały splądrowane z Egiptu pod koniec XVIII i na początku XIX wieku: Kamienia z Rosetty - obecnie w British Museum w Londynie i Zodiak z Dendery - obecnie w paryskim Luwrze.Kamień z Rosetty został usunięty zrabowany w 1799 r. przez okupującą armię francuską, a w 1801 przejęty przez Brytyjczyków, którzy zabrali go do Anglii w 1802 r. Egipt nigdy nie miał nic do powiedzenia w tej sprawie. W dzisiejszych czasach, kiedy cały świat mówi o "dekolonizacji" zachodnich muzeów wydaje się absurdalne, by British Museum nadal trzymało się tak rażącego symbolu swojej kolonialnej przeszłości. Kamień z Rosetty, klucz do odczytania hieroglifów jest ikoną naszej egipskiej tożsamości i powinien zostać zwrócony.

Zodiak z Dendery został wyrwany z sufitu kaplicy w Świątyni Dendery przez Francuzów w latach 20. XIX wieku, a od 1922 roku znajduje się w paryskim Luwrze. Jest to wyjątkowy i ważny artefakt, a jego wywiezienie z Egiptu było całkowicie nieetyczne. Podobnie jak Kamień z Rosetty, jest to ikona egipska i powinna zostać zwrócona Egiptowi.Zwrócenie tych dwóch kultowych artefaktów do Egiptu byłoby potwierdzeniem zaangażowania zachodnich muzeów w dekolonizację swoich kolekcji i odszkodowanie za przeszłość. Artefakty będą eksponowane w nowym Wielkim Muzeum Egipskim, które ma zostać otwarte w 2023 roku.

Wzywamy społeczność międzynarodową do żądania zwrotu tych artefaktów. Musimy pokazać, że świat wie, iż te przedmioty należą do Egiptu. Sygnatariusze tej petycji popierają wyżej wymienione wnioski o repatriację".


Petycję można podpisać tu:


hurghada24.pl
Comments


bottom of page