top of page

Egipt wystawia na sprzedaż wszystkie swoje lotniskaMinister lotnictwa cywilnego Mohamed Abbas Helmy zapowiedział w specjalnym oświadczeniu, iż "Egipt wkrótce ogłosi międzynarodowy przetarg na obsługę i zarządzanie egipskimi lotniskami".

Decyzja o oddaniu w zarządzenie egipskich lotnisk inwestorom zagranicznym ma na celu "polepszenie jakości usług, spłatę długów oraz generowanie dochodów na edukację i opiekę zdrowotną, przy jednoczesnym zachowaniu suwerenności oraz kontroli nad ruchem lotniczym" - usłyszeliśmy w oświadczeniu.


W wywiadzie dla telewizji CNBC Arabic Helmy dodał, że oferta obejmie wszystkie lotniska, w tym międzynarodowy port w Kairze, a także lotniska w Hurghadzie, Marsa Alam, Sharm el-Sheikh, Aleksandrii, Gizie i El Alamein. - W tej chwili badamy mechanizmy finansowania budowy nowego terminalu pasażerskiego na lotnisku w Kairze - powiedział minister lotnictwa cywilnego Egiptu. Helmy zapowiedział, że ministerstwo zamierza w tym roku zwiększyć liczbę pasażerów korzystających z lotnisk w Hurghadzie i Sharm el-Sheikh do 10 milionów pasażerów.


W ubiegłym roku międzynarodowe lotnisko w Hurghadzie obsłużyło 8,7 miliona pasażerów, a port lotniczy w Sharm el-Sheikh 5,9 miliona.


Co ciekawe, przygotowania do "sprzedaży egipskich lotnisk" trwają od końca ubiegłego roku. W październiku 2023 w obecności premiera Mustafy Madbuliego, Egyptian Airports Company podpisała umowę ramową z China General Architectural Engineering Company Limited na rozbudowę międzynarodowego lotniska w Hurghadzie. Koszt to 300 milionów dolarów.
W tym roku ma się tam rozpocząć budowa nowego Terminalu w technologii Smart-Green Building. Według założeń nowy Terminal lotniska w Hurghadzie będzie "portem przesiadkowym" dla podróżnych udających się w głąb Afryki i na Daleki Wschód. Wybudowane zostaną dodatkowe płyty postojowe dla samolotów oraz hangary naprawcze i towarowe. W części dojazdowej do lotniska ma powstać Hurghada Airport City, gdzie wybudowany zostanie hotel, centrum handlowo-rozrywkowe, szpital i centrum biznesowe.

Comments