top of page

Egipscy chrześcijanie obchodzą Boże Narodzenie. Odwiedzamy katedrę św. Szenudy w Hurghadzie (video)


Wyznawcy Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego w Egipcie (chrześcijanie koptyjscy) obchodzą dziś Boże Narodzenie - wg. kalendarza juliańskiego.
Wczoraj wieczorem 6 stycznia - w Wigilię Bożego Narodzenia - obchodzono w egipskich kościołach katolickich uroczyste msze święte trwające do północy. W Hurghadzie, w mszy - w katedrze św. Szenudy wziął udział gubernator prowincji Morza Czerwonego Amr Hanafi (muzułmanin).Okres 43 dni przed Bożym Narodzeniem - od 25 listopada do 6 stycznia - to dla Koptów czas postu. W tym czasie egipscy katolicy nie spożywają mięsa.


Warto wiedzieć, że według oficjalnych danych rządowych Koptowie stanowią 10% egipskiego społeczeństwa. To od 12 do 14 milionów ludzi.

Koptowie, choć są potomkami tubylczych ludów Egiptu, zamieszkujących ten kraj przed muzułmańskim podbojem, na co dzień posługują się językiem arabskim, jednak językiem liturgicznym pozostaje koptyjski.
Obecnie w Egipcie żyją trzy grupy Koptów: członkowie Ortodoksyjnego Kościoła Koptyjskiego, którego głową jest papież Aleksandrii Tawadros II; członkowie Kościoła prawosławnego z patriarchą Teodorem II na czele, a także członkowie Kościoła katolickiego obrządku koptyjskiego, którego patriarchą jest Ibrahim Isaak Sidrak.
Największą grupę wyznaniową stanowią członkowie Ortodoksyjnego Kościoła Koptyjskiego. Patriarcha Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego jest papieżem.


Przed podziałem chrześcijaństwa na odłam wschodni i zachodni, patriarcha (główny biskup) Kościoła koptyjskiego w Aleksandrii został uznany za primer inter pares („pierwszy pomiędzy równymi”), ze względu na wiek tego Kościoła. Zgodnie z przekazem, pierwszy patriarcha Aleksandrii został wyświęcony przez samego św. Marka. Podobnie jak biskup Rzymu, patriarcha Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego od pokoleń nazywany jest pappas („ojciec”), a obecnie nosi tytuł papieża.

Papież Tawadros II objął swój urząd w 2012 roku, po śmierci papieża Szenuda III. Tawadros II został wybrany, kiedy jego imię zostało wylosowane przez niewidome dziecko spośród kartek z imionami trzech innych kandydatów. Papież Franciszek uważa Papieża Tawadrosa II za swojego brata w Chrystusie.

Tuż przed rozpoczęciem Świąt Bożego Narodzenie odwiedziliśmy katedrę św. Szenudy Ojca Pustelników w Hurghadzie. Kościół (największy kościół katolicki w mieście) naprawdę robi wrażenie. To nie tylko bezpieczne miejsce modlitwy, ale także centrum informacji, kultury, rozrywki oraz sklep z dewocjonaliami.

Katedra św. Szenudy w Hurghadzie znajduje się tu: https://goo.gl/maps/Z2se2Cy5HKi5LWMK7


hurghada24.pl
bottom of page