top of page

Droższe muzea i obiekty archeologiczne w Egipcie. W związku z tym drożeją także wycieczki


1 czerwca w całym Egipcie podrożał wstęp do wszystkich muzeów i miejsc archeologicznych. Co ciekawe, podwyżka cen biletów dotyczy tylko obcokrajowców.
Normalny bilet wstęp na teren płaskowyżu w Gizie - gdzie znajdują się słynne Piramidy i Sfinks - kosztuje teraz nie 240 funtów egipskich (EGP), a 360 EGP (49 zł). Studenci płacą połowę te stawki. Trzeba wiedzieć, że ów bilet nie upoważnia do wejścia do Piramidy Cheopsa, Piramidy Chefrena, Piramidy Mykerinosa, czy Grobowca Meres Ankha III.Za wejście do Muzeum Egipskiego przy placu Tahrir w Kairze zapłacimy 300 EGP (41 zł). Taka sama cena obowiązuje za bilet normalny do Cytadeli Kairskiej, czy Nekropolii w Sakkarze. Wstęp do Muzeum Koptyjskiego w Kairze kosztuje 150 EGP (21 zł).
Wstęp do Świątyni Luksorskiej kosztuje 260 EGP (36 zł), a do Świątyni Karnak 300 EGP (41 zł). Cena biletu za wstęp do Doliny Królów wzrosła z 260 EGP do 400 EGP (55 zł). Trzeba wiedzieć, że wejście do Grobowca Tutanchamona jest dodatkowo płatne i kosztuje 300 EGP (41 zł). Wstęp do Świątyni Hatszepsut kosztuje 160 EGP (22 zł).


W Asuanie bilet wstępu do świątyni Philae kosztuje 300 EGP (41 zł). Zwiedzanie świątyni Abu Simbel wzrosła z 260 EGP do 400 EGP (55 zł).

W związku z podwyżką cen biletów do muzeów i stanowisk archeologicznych podrożały, lub za chwilę podrożeją wycieczki krajoznawcze po Egipcie organizowane przez lokalne biura podróży, które wliczają je w cenę swojej usługi.
W tej chwili, np. jednodniowa, autokarowa wycieczka z Hurghady do Kairu (ze zwiedzaniem Muzeum Egipskiego i Piramid) kosztuje teraz od 47 (w promocji) do 67 dolarów. Wzrost cen biletów do muzeów i stanowisk archeologicznych "wymusi" więc wzrost ceny za wycieczki.

Niektóre biura podróży już poinformowały o podwyżce cen swoich wycieczek krajoznawczych.


Warto także wiedzieć, iż ministerstwo turystyki i starożytności Egiptu ogłosiło dziś, iż "rozpoczyna wdrażanie systemu płatności przy użyciu kart bankowych do zakupu biletów wstępu do wielu muzeów i stanowisk archeologicznych".
Tylko kartami płatniczymi zapłacimy za wizytę na płaskowyżu w Gizie, Muzeum Egipskim w Kairze, Cytadeli Kairskiej, Muzeum Nubijskim i w czterech świątyniach w prowincji Asuan. Ministerstwo poinformowało, że płatności gotówkowe będą dozwolone w tych miejscach tylko w przypadku egipskich wycieczek szkolnych.
Jak powiedział Khaled Sharif, zastępca ministra turystyki i starożytności ds. transformacji cyfrowej "w najbliższych tygodniach wszystkie muzea i stanowiska archeologiczne w Egipcie przejdą na bezgotówkową obsługę zwiedzających".


hurghada24.pl


Comments