top of page

Armia w pełni kontroluje półwysep Synaj

Armia Egiptu oświadczyła, że uzyskała "całkowitą kontrolę nad sytuacją" na półwyspie Synaj, gdzie w ostatnich miesiącach islamiści podejmowali ataki na siły bezpieczeństwa.

Gen. Mohamed al-Szahat, który dowodzi siłami egipskimi na półwyspie, powiedział państwowej agencji MENA, że na Synaju panuje "wyraźna stabilność". Poinformował też, że armia zniszczyła ponad 1500 tuneli podziemnych pod granicą między Egiptem a Strefą Gazy w celu powstrzymania przemytu broni. Dodał, że od września armia przeprowadziła blisko 1400 najazdów na domniemane kwatery islamistycznych bojowników, przejmując broń i materiały wybuchowe.

Północna część półwyspu Synaj uważana jest za matecznik antyrządowej rebelii islamistycznej. Częstotliwość zamachów na siły bezpieczeństwa w tym rejonie drastycznie wzrosła od czasu odsunięcia przez armię w lipcu zeszłego roku Mohammeda Mursiego, wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego prezydenta Egiptu.

Według danych ogłoszonych przez obecne wojskowe władze Egiptu w atakach islamistów na Synaju, a także w Kairze i innych miastach zginęło od lipca około 500 osób, głównie policjantów i żołnierzy.

źródło: dailynews.egypt.com