top of page

Zapach perfum Kleopatry odtworzony po tysiącleciachCzy po tysiącleciach zapach perfum Kleopatry można odtworzyć?Naukowcy starają się odtworzyć starożytny aromat perfum Kleopatry. Mają oni nadzieję na szybkie zakończenie lat badań trwających od od 2012 roku. Naukowcy chcą przywrócić światu zapach perfum po ponad 2000 latach.Aromaty w starożytnych cywilizacjach intrygowały naukowców a odtworzenie dokładnego składu zapachu perfum Kleopatry pozostało dla nich do dziś największym wyzwaniem.Od 2012 roku zespół naukowców z Uniwersytetu Hawajskiego próbuje odtworzyć zapach perfum Kleopatry. Stało się to po tym gdy znaleźli oni pojemniki, które prawdopodobnie zawierają organiczne szczątki używane jako część składników perfum. Po dziesięciu latach badań i współpracy z zespołami badawczymi w różnych dziedzinach naukowcy byli w stanie "sklonować" i zsyntetyzować zapach który ich zdaniem był identyczny z perfumami Kleopatry.Stworzone perfumy powstały przy użyciu nowoczesnych technologii w oparciu o przepisy które odnaleziono w starożytnych tekstach rzymskich.Chociaż naukowcy byli w stanie odtworzyć stabilny zapach pachnidła wątpliwości, że te perfumy nie pasują do zapachu używanego przez Kleopatrę pozostały. Nie brakuje sceptyków którzy zastanawiają się czy opisy z tekstów rzymskich i greckich nie pomogły stworzyć czegoś zupełnie innego niż starożytna egipska receptura.
Obecnie zespół naukowców z Włoskiego Uniwersytetu próbuje odtworzyć dokładny skład perfum Kleopatry analizując zapachy z 46 słoików, kubków i pozostałości materiałów organicznych znalezionych w grobowcu starożytnego egipskiego architekta i jego żony w 2012 roku.


Niestety wyniki, które zespół opublikował w Journal of Archaeological Science kilka dni temu wskazują, że dokładny zapach perfum Kleopatry jest nadal czymś, co wymaga jeszcze więcej badań.(egyptindependent)

Comentários