top of page

Za 12 dni Kair przestanie być stolicą Egiptu


Stało się. Kair już niedługo przestanie być stolicą Egiptu. Jak przekazał przewodniczący spółki zarządzającej Nową Stolicą Administracyjną (NAC) Khaled Abbas, rząd Egiptu przeniesie się do nowej siedziby 1 stycznia 2023 roku.

To właśnie NAC będzie nową stolicą Egiptu. Abbas dodał, że przeniesienie wszystkich ministerstw nastąpi doń w ciągu dwóch miesięcy. - Budynki ministerstw są w pełni gotowe, a z premierem Egiptu Mustafą Madbulim uzgodniliśmy stopniowe ich przenoszenie - powiedział Abbas i dodał, że "do końca lutego przyszłego roku wszystkie ministerstwa będą pracować w NAC.
W Nowej Stolicy Administracyjnej Egiptu ma docelowo mieszkać 6 milionów ludzi. Budowa miasta trwa od 7 lat. Do tej pory stworzenie 'nowego miasta na pustyni" kosztowało 380 miliardów EGP (76 miliardów zł). Znajdą się tu wszystkie ministerstwa, ambasady, Centrum EXPO, siedziby firm finansowych i bankowych oraz centrale urzędów lokalnych, czy wyższe uczelnie.Kończy się budowa Wielkiej Opery. Już wybudowany został jeden z największych meczetów na świecie.


Kończy się także budowa centrum sportów olimpijskich ze stadionem na 92 tysiące widzów.

W dzielnicy biznesowej kończy się budowa wieży mierzącej 385 metrów wysokości i 10-kilometrowego - jednego z największych na świecie - Green River Park, gdzie zasadzono ponad 100.000 drzew i krzewów. Przez centrum miasta ma płynąć rzeka, a wzdłuż jej brzegów rozciągają się najważniejsze obiekty w tym 20 wieżowców.NAC połączony został z Kairem siecią autostrad i specjalną koleją szybkich prędkości.


Pracownicy urzędów administracyjnych mają zostać przeniesieni do NAC w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.


Nowa Stolica Administracyjna Egiptu oddalona jest od Kairu o 45 km na wschód. Zajmuje powierzchnię ponad 700 kilometrów kwadratowych. https://goo.gl/maps/TrrxAvPzeJ2cF7nh7


Dla porównania, Warszawa ma 516 kilometrów kwadratowych.


hurghada24.pl

Comments


bottom of page