top of page

Unikatowe odkrycie w SakkarzeNajwiększe w historii odkrycie archeologiczne w Sakkarze.Egipska misja archeologiczna na cmentarzu Bubastian w Sakkarze odkryła kolekcję 250 drewnianych malowanych trumien i największą w historii brązową kasetę zawierającą kolekcję 150 brązowych posągów starożytnych egipskich bóstw o różnych rozmiarach.

Posągi przedstawiają starożytne egipskie bóstwa Bastet, Anubis, Ozyrys, Amunmeen, Izyda, Nefertum i Hathor a także instrumenty używane podczas rytuałów Izydy.Odkryto również bardzo dobrze wyrzeźbiony bezgłowy posąg inżyniera Imhotepa.Wewnątrz szybów grobowych została także odnaleziona kolekcja malowanych w późnym okresie nienaruszonych drewnianych trumien z mumiami. W trumnach znajdują się amulety, drewniane skrzynie i posągi ze złoconymi twarzami.


Dodatkowo znaleziono również "duet" czyli namalowany posąg przedstawiający bóstwa Izydy i Neftis opłakujące zmarłych.Kierujący misją Mostafa Waziri sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności powiedział, że wśród wykopalisk znalazł się bezcenny papirus pokryty hieroglifami. Znajdował się on wewnątrz jednej z trumien i może zawierać wersety Księgi Umarłych. Papirus został dostarczony do laboratorium Muzeum Egipskiego w celu przeprowadzenia szczegółowych badań dotyczących jego zawartości.Misja odnalazła również kolekcję kosmetyków, grzebienie, eyelinery, bransoletki, kolczyki i naszyjniki z nasion.Waziri potwierdził, że trumny zostaną przeniesione do wkrótce otwartego Wielkiego Muzeum i będą wyeksponowane w głównej części muzeum.Misja archeologiczna w Sakkarze pracuje na terenie nekropolii od 2018 roku. Dokonała kilku znaczących odkryć między innymi kolekcji artefaktów, trumien oraz mumii ludzi i zwierząt.(ahramonlin)


Comments