top of page

Rekordowo wysokie ceny złota w Egipcie

Ceny złota w Egipcie osiągnęły bezprecedensowe poziomy i zbliżają się do światowych rekordów wszechczasów.Ceny złota w Egipcie osiągnęły rekordowe poziomy. Cena 24-karatowego złota najwyższej klasy, osiągnęła we wtorek 1013 funta egipskiego (LE) za gram, a 21-karatowe złoto osiągnęło 886 LE za gram. Cena 18-karatowego złota wynosiła 760 LE. Przed napaścią Rosji na Ukrainę cena 24-karatowego złota wahała się od 900 do 920 LE za gram.Ahmed Ehsan, właściciel sklepu ze złotem w Kairze powiedział, że spodziewa się, że ceny złota będą nadal rosły w przyszłym tygodniu i osiągną kolejny rekordowy poziom. - Globalne kryzysy nie ograniczają się tylko do konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, ale rozszerzyły się również na obawy o rosnącą inflację i potencjalny konflikt chińsko-tajwański. Wszystkie te obawy znacząco wpływają na ceny złota - powiedział Ehsan. Dodał, że cena złota w Egipcie jest powiązana z cenami globalnymi podkreślając, że handlowcy w Egipcie nie kontrolują ceny złota. Radził ludziom, aby kupowali złoto i zmniejszali swoje mniej ważne wydatki, aby zabezpieczyć się przed inflacją i reperkusjami wojny rosyjsko-ukraińskiej. - Złoto jest bezpieczną przystanią w czasach wojny i inflacji. Nawet jeśli jest to kosztowne, jest to inwestycja długoterminowa - dodał Ahmed Ehsan.
Również Nagi Farag, doradca Ministerstwa Dostaw i Handlu Wewnętrznego ds. przemysłu złota powiedział, że ceny złota będą nadal rosły w wyniku kryzysu rosyjsko-ukraińskiego. Podczas wywiadu telefonicznego z kanałem ONTV Farag stwierdził, że ceny mogą się wahać w wyniku zachowania niektórych inwestorów. Ceny spadają, gdy więksi posiadacze sprzedają, ale ogólna tendencja jest taka, że ceny złota będą nadal rosły w ciągu najbliższych dni i tygodni. - Spodziewamy się turbulencji w cenach złota tak długo, jak długo trwa kryzys, a te niestabilności sprawiają również, że żółty metal podlega presji banków centralnych, banków inwestycyjnych i innych instytucji jako środek przechowywania wartości - powiedział Farag. Zwrócił uwagę, że ludzie w Egipcie kupują złoto we wszystkich formach, w tym jako surowy metal i wykonane monety. Te ostatnie są tańsze niż biżuteria, ponieważ są nieobrobione.

Według Światowej Rady Złota rezerwy tego kruszcu w Egipcie wynoszą 80 ton, a rząd planuje powstanie miasta handlu złotem. Ministerstwo Zaopatrzenia ogłosiło, że miasto będzie całoroczną wystawą ze stanowiskami dla sprzedawców złota. "Miasto Złota" ma powstać w ciągu najbliższych 2 lat.
(ahramonline)
Comments


bottom of page