top of page

Ogromne kary za "kontakt z egipskimi zabytkami" i wchodzenie na nie bez pozwolenia


Egipt nakłada nową karę za wchodzenie, wspinanie się na tereny archeologiczne bez pozwolenia.

Ustawa o ochronie zabytków wydana przez egipską Izbę Reprezentantów przewiduje nową karę za wstęp na tereny archeologiczne i kontakt z zabytkami, eksponatami bez uzyskania stosownego zezwolenia.

Ustawy o ochronie zabytków stanowi, że za taki czyn grozi „kara pozbawienia wolności na okres nie krótszy niż jeden miesiąc i grzywna nie mniejsza niż 10.000 funtów egipskich (LE), czyli 2,500 zł i nie większa niż 100.000 LE (25.000 zł), lub jedna z tych dwóch kar.


Karze podlega każdy, kto zostanie przyłapany na stanowisku archeologicznym lub w muzeum, a także tym, którzy wspinają się na zabytki bez uzyskania stosownego zezwolenia.


O dziś karę podwaja się, jeżeli zdarzeniu towarzyszy "czyn naruszający moralność", czyli np. pocałunek, golizna, picie alkoholu, czy seks.
W 2019 roku amerykański turysta został aresztowany i zwolniony za kaucją w wysokości 5.000 LE (1.250 zł) za robienie erotycznych zdjęć na terenie piramid w Gizie. Prokurator oskarżył go wówczas o popełnienie rażącego czynu w miejscu publicznym. Turysta bronił się, że nie wiedział, iż ów czyn jest nielegalny.

Podobne zdarzenie miało miejsce w 2014 roku, kiedy para turystów uprawiała seks na szczycie Wielkiej Piramidy w Gizie, a film z tego zdarzenia opublikowała w mediach społecznościowych.


hurghada24.pl

Comments


bottom of page