top of page

Nieoficjalnie: Wiemy kiedy zostanie otwarte Wielkie Muzeum Egipskie w Gizie


Dwa niezależne od siebie źródła podały dziś nieoficjalną informację o terminie otwarcia Wielkiego Muzeum Egipskiego (GEM) w Gizie.Otwarcie największego muzeum na świecie ma nastąpić w listopadzie tego roku.


Nie bez przyczyny informacja pojawiła się dziś, podczas wizyty premiera Japonii Fumio Kishidy i spotkaniu z premierem Egiptu Mustafą Madbulim właśnie w Wielkim Muzeum Egipskim.
To właśnie Japonia, a w zasadzie Japońska Agencja Współpracy Międzynarodowej (JICA) udzieliła Egiptowi finansowania tej inwestycji w wysokości 740 milionów dolarów z terminem spłaty od 25 do 30 lat.

Jak podał dziś East Economy Bloomberg, wysoko postawiony egipski urzędnik rządowy podczas tego spotkania wyjawił, że GEM ma zostać otwarty właśnie w listopadzie tego roku, a premier Egiptu zaprosił premiera Japonii na otwarcie. Zaproszenie zostało przyjęte.Urzędnik, który prosił o zachowanie anonimowości, powiedział „East Economy”, że „100% prac budowlanych Wielkiego Muzeum Egipskiego zostało ukończonych, a koszt inwestycji wyniósł dokładnie miliard i trzy miliony dolarów".
Urzędnik zauważył, że „władze inżynieryjne Sił Zbrojnych Egiptu, które nadzorowały realizację projektu, pozwolił zaoszczędzić około 770 milionów dolarów przy szacowanym początkowym koszcie inwestycji wynoszącym 1,8 miliarda dolarów, dzięki wykorzystaniu w 100% egipskich surowców budowlanych".Ten sam termin (listopad tego roku) podaje także bardzo wpływowy w Egipcie i dobrze poinformowany portal engazatmasr.
Naszym skromnym zdaniem, jeżeli otwarcie ma nastąpić w listopadzie - stanie się to albo 4 listopada, czyli dokładnie w 101. rocznicę odkrycia schodów prowadzących do grobowca Tutenchamona, lub 26 listopada - kiedy to słynny archeolog Howard Carter po raz pierwszy otworzył wnętrze tego grobowca i wypowiedział słynne słowa "Widzę rzeczy cudowne!"
Przypomnijmy, że od 8 marca można już oficjalnie zwiedzać część Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie. Władze GEM uruchomiły możliwość rezerwacji biletów dla "ograniczonych grup z przewodnikiem" za pośrednictwem swojej strony internetowej: https://www.visit-gem.com/en/homeW tej chwili zwiedzający mogą zobaczyć Wiszący Obelisk, Grand Lobby oraz Szklane Lobby. W tych miejscach jest posąg króla Ramzesa II, kolumna króla Merenptaha, która przedstawia sceny jego zwycięstwa w wojnach z plemionami libijskimi, a także dwa posągi króla i królowej z epoki Ptolemeuszy. Zwiedzający mogą także wejść do ogrodów, sklepów, restauracji i kawiarni.

GEM będzie największym muzeum na świecie poświęconym jednej cywilizacji, o powierzchni prawie 500.000 m2. Wystawy pokażą przedmioty chronologicznie od prehistorii do okresu grecko-rzymskiego, a także przedstawią całą kolekcję skarbów Tutanchamona - ponad 5.300 artefaktów - po raz pierwszy od czasu, gdy jego grobowiec został odkryty przez brytyjskiego archeologa Howarda Cartera w Dolinie Królów niedaleko Luksoru.
Galeria Tutanchamona jest opisana jako „klejnot w koronie” muzeum na stronie hiszpańskiego konglomeratu, którego spółka zależna pracuje nad „rozwojem technicznym i wdrażaniem muzealnym” galerii i innych przestrzeni w GEM. Według dyrektora projektu Nicolása Gutiérreza Martíneza, ekspozycje poświęcone faraonowi-chłopcu są jednym z najtrudniejszych elementów całej, gigantycznej ekspozycji.Wielkie Muzeum Egipskie znajduje się tu: https://goo.gl/maps/VvemDuPcsMXmNFkm9


hurghada24.plコメント


bottom of page