top of page

Już nie Morze Czerwone, a Śródziemne ma być "perłą" egipskiej turystykiEgipt ogłosił rozpoczęcie gigantycznego projektu turystycznego na wybrzeżu Morza Śródziemnego. To South MED City o wartości 21 miliardów dolarów. Odpowiednie porozumienie zawarł magnat na rynku nieruchomości Hesham Talaat Mostafa z premierem Egiptu Mustafą Madbulim. Nowy kompleks wypoczynkowy powstanie na 23 milionach metrów kwadratowych przy plaży o długości ośmiu kilometrów. Z tego co dzieje się na Północnym Wybrzeżu widać wyraźnie, że Egipt stawia na rozwój turystyki nad Morzem Śródziemnym, a nie nad Morzem Czerwonym.

Decyzja o utworzeniu South MED City zapadła zaledwie cztery miesiące po zatwierdzeniu przez egipski rząd przełomowego, wartego 35 miliardów dolarów projektu rozwoju Północnego Wybrzeża z udziałem Talaat Moustafa Group (TMG) i Zjednoczonych Emiratów Arabskich w miejscowości Ras el-Hekma.Warto pamiętać, że w tym samym pasie wybrzeża funkcjonuje już inny megaprojekt turystyczny - New Alamein - z bazą hotelową liczącą 10 tysięcy pokoi. Już dziś (wciąż powstające) miasto to egipska "perła turystyczna" czwartej generacji, gdzie stoi sześć 100-metrowych wieżowców, a kolejnych 36 (jeszcze wyższych) jest w budowie. To tu powstaje 380-metrowy Alamein Iconic Tower, a wokół sztucznie wybudowanej Mariny turystów przyjmuje siedem luksusowych hoteli, a na gości czeka kilkaset apartamentów do wynajęcia.


Jak powiedział premier Madbuli podczas wtorkowej konferencji prasowej transmitowanej na żywo z Nowej Stolicy Administracyjnej Egiptu, "South MED to największy projekt nieruchomości turystycznych w regionie dodając, że obejmuje on obszar 23 milionów metrów kwadratowych z ośmiokilometrową plażą".


Talaat Mostafa dodał, że spodziewa się napływu 35 miliardów dolarów ze sprzedaży udziałów i pozwoleń na kupno mieszkań lub wynajem apartamentów dodając, że od momentu rozpoczęcia "rezerwacji" w poniedziałkowe popołudnie sprzedaż osiągnęła już bezprecedensową kwotę półtora miliarda dolarów.
Szef TMG podkreślił, że projekt ma zapewnić Egiptowi realny dochód w wysokości 21 miliardów dolarów z tytułu samych podatków oraz 1,6 miliona nowych miejsc pracy.


Co ciekawe umowa pomiędzy TMC, a Państwem została podpisana 24 godziny przed oficjalnym zaprzysiężeniem nowego rządu Egiptu i wybraniem nowego ministra turystyki tego kraju (od wtorku jest nim Sherif Fathi - były minister Lotnictwa Cywilnego i sekretarz generalny Arabskiej Organizacji Turystycznej). Warto nadmienić, że w promowaniu South MED na całym świecie bierze udział słynny aktor, reżyser i scenarzysta - Sylwester Stallone (Rocky, Rambo).


South MED City powstanie dokładnie w połowie drogi pomiędzy Aleksandrią, a Matruh, 18 minut jazdy od lotniska w El Alamein i od 2 do 5 godzin lotu samolotem z krajów europejskich oraz Zatoki Perskiej.


Na miejscu mają zostać wybudowane hotele na 2 tysiące osób, dzielnice willowe, apartamentowce, największa w Egipcie Marina mogąca przyjmować duże statki wycieczkowe, pole golfowe, centra sportowe, centra odnowy biologicznej, wielkie centrum handlowe i kilka tysięcy punktów usługowych i gastronomicznych.


Według zapewnień Talaat Moustafa Group, pierwsi turyści będą mogli wypoczywać z South MED nad Morzem Śródziemnym jeszcze przed 2030 rokiem.


Comentarios


bottom of page