top of page

Egipt zaniepokojony. Etiopska tama na Nilu ma dziś zacząć działać


Dziś, etiopska Tama Wielkiego Odrodzenia na Nilu ma zacząć działać - poinformowali agencję AFP urzędnicy rządowi Addis Abebie. Grand Ethiopian Renaissance Dam (GERD) ma być największą hydroelektrownią w Afryce. Jej budowa rozpoczęła się w 2011 roku.
- 20 lutego 2022 roku po raz pierwszy uruchomimy turbiny i zaczniemy produkować prąd - powiedział w sobotę urzędnik etiopskiego rządu. Informację potwierdził drugi urzędnik. Obaj wypowiadali się pod warunkiem zachowania anonimowości.

Pobliscy sąsiedzi Etiopii, czyli Egipt i Sudan postrzegają tamę jako zagrożenie ze względu na ich zależność od wód Nilu, podczas gdy Addis Abeba uważa ją za kluczową dla jej elektryfikacji i rozwoju.


Na razie nie ma odpowiedzi ze strony Kairu i Chartumu, które od początku prac naciskały Etiopię na podpisanie wiążącej umowy w sprawie wypełnienia i eksploatacji zapory. Trzy rządy przeprowadziły wiele rund rozmów, ale jak dotąd żadna z nich nie przyniosła porozumienia. W 2020 roku prezydent Egiptu Abd al-Fattah as-Sisi zagroził nawet zbombardowaniem Tamy jeżeli prace nad jej budową będą kontynuowane.Tama Wielkiego Odrodzenia o wartości 4,2 miliarda dolarów wyprodukuje ponad 5000 MW energii elektrycznej, czyli więcej niż wynosi ogólne zapotrzebowanie Etiopii na prąd. - Nowo wytworzona energia elektryczna z GERD może pomóc ożywić gospodarkę, która została zniszczona przez wojny, rosnące cen paliw i pandemię Covid-19 -powiedział Addisu Lashitew z Brookings Institution w Waszyngtonie.


Tama o wysokości 145 metrów leży na Nilu Błękitnym w regionie Benishangul-Gumuz w zachodniej Etiopii, niedaleko granicy z Sudanem. Egipt, który jest uzależniony od Nilu w 97% wykorzystuje wodę z tej rzeki do nawadniania i produkcji wody pitnej, postrzega tamę jako zagrożenie egzystencjalne. Wg. egipskich specjalistów, przez działalność tamy wody w Nilu mogą się obniżyć nawet o 5 metrów, co skutkować będzie katastrofą gospodarczą i ekologiczną dla tego kraju.Egipt rości sobie historyczne prawo do Nilu pochodzące z traktatu z 1929 r., który dawał mu prawo weta w odniesieniu do projektów budowlanych wzdłuż rzeki.

Traktat z 1959 r. zwiększył przydział Egiptu do około 66% przepływu rzeki, a 22% otrzymał Sudanu. Etiopia nie była stroną tych traktatów i nie uważa ich za wiążące.


Proces napełniania ogromnego zbiornika GERD rozpoczął się w 2020 roku. Etiopia ogłosiła w lipcu ubiegłego roku, że osiągnęła swój cel 13,5 miliarda metrów sześciennych. Całkowita pojemność zbiornika to 74 miliardy metrów sześciennych.


(brecordercom)


Comments