top of page

Egipt rozpoczął badania dotyczące rozprzestrzeniania się wirusa dengi w prowincji Morza Czerwonego


Niestety, sytuacja nie wygląda dobrze. Trzy dni temu ministerstwo zdrowia i ludności Egiptu potwierdziło, że w prowincji Kina (200 km od Hurghady i 80 km od Luksoru) wykryto wśród ludzi obecność wirusa dengi roznoszonego przez komary, a dziś rozpoczęły się badania "wektorów chorób roznoszonych przez komary" w prowincji Morza Czerwonego, w tym w Hurghadzie. Dwa dni temu objawy podobne do dengi wykryto w Safadze (60 km na południe od Hurghady).
Krajowy Urząd ds. Teledetekcji i Nauk Kosmicznych (NARSS) we współpracy z Uniwersytetem Ain Shams rozpoczął dziś "badania wektorów rozprzestrzeniania się chorób w prowincji Morza Czerwonego, w tym w Hurghadzie".


Szef NARSS Islam Abul-Magd powiedział, że opracowywane są mapy środowisk lęgowych oraz identyfikacja rodzajów larw i metody rozprzestrzeniania się populacji komarów". Wyjaśnił, że "badania ocenią ryzyko środowiskowe i będą wsparciem dla lokalnych decydentów w zakresie zdrowia publicznego poprzez wskazanie miejsc najbardziej narażonych na rozmnażanie się komarów, a tym samym na rozprzestrzenianie chorób, których wektorem są komary".Trzy dni temu doradca prezydenta Egiptu ds. zdrowia i profilaktyki Awad Taggedin potwierdził obecność gorączki denga w wiosce Al-Aliqat w prowincji Kina, przypisując wybuch epidemii stojącymi zbiornikami wodnymi i ściekom, co doprowadziło do powstania i przenoszenia się wirusa dengi przez komary.


- Istnieje pilna potrzeba wyeliminowania "stojących wód", aby zapobiec rozprzestrzenianiu się komarów - powiedział Taggedin. Choroba jest przenoszona przez Aedes aegypti (komara egipskiego) z rzędu muchówek.


Mieszkańcy zarażonego terenu są zobowiązani do zakrywania pojemników z wodą oraz unikania podmokłych i zacienionych terenów.Ponadto lokalne służby sanitarne opryskują wioskę w prowincji KIna dwa razy dziennie preparatami zabijającymi komary. Podobne zabiegi prowadzone są także od kilku dni w miastach prowincji Morza Czerwonego, w tym także w Hurghadzie.
Niestety, niepokojące informacje nadeszły z Safagi (60 km od Hurghady). Jak podaje portal cairo24, ministerstwo zdrowia i ludności Egiptu trzy dni temu wysłało do tego miasta 12 zespołów medycznych "do walki z komarami i owadami przenoszącymi choroby po pojawieniu się pierwszych przypadków zachorowań. Osoby ukąszone przez komary skarżą się w Safadze się na wysoką temperaturę, bóle mięśni, bóle kości, biegunkę i wysypkę". Tu także zintensyfikowano spryskiwanie terenów w całym mieście. Na razie nie ma oficjalnego potwierdzenia, że w Safadze pojawił się wirus dengi.
Trzy dni temu burmistrz nadmorskiego Ras Gharib (200 km na północ Hurghady), prewencyjnie, polecił tamtejszemu departamentowi zdrowia zintensyfikowanie spryskiwania specjalnymi preparatami wszystkich dzielnic miasta w celu "zwalczania komarów i owadów przenoszących choroby".Według Światowej Organizacji Zdrowia gorączka denga zwykle ma objawy grypopodobne trwające 2-7 dni i pojawia się 4-10 dni po ukąszeniu zakażonego komara. Typowe objawy to wysoka gorączka (40°C), której towarzyszą co najmniej dwa z następujących objawów: bóle głowy, ból za oczami, nudności i wymioty, obrzęk węzłów chłonnych, bóle stawów, kości lub mięśni oraz wysypka.
Chociaż większość osób zarażonych wirusem wykazuje łagodne objawy, lub nie wykazuje żadnych objawów, wirus może być śmiertelny.Denga nie jest powszechna w Egipcie, ale nie jest też chorobą rzadką. W październiku 2015 r. gorączka denga pojawiła się w trzech wioskach prowincji Asjut w południowym Egipcie. W 2017 roku kilkadziesiąt osób zachorowało w mieście Kusajr w prowincji Morza Czerwonego.


hurghada24.pl

Comments