top of page

Egipt podnosi ceny paliwDzisiaj egipski rząd podniósł ceny paliw o prawie trzy procent. Wynika to z inflacji, która gwałtownie rośnie w następstwie wojny Rosji z Ukrainą.Nowe ceny zostały ogłoszone na stronie gabinetu na Facebooku i weszły w życie dzisiaj rano. Cena 95-oktanowej benzyny wzrosła do 9,5 funta egipskiego (0,53 USD). Koszt benzyny 92-oktanowej wzrósł do 8,75 funta egipskiego z 8,5 a cena benzyny 80-oktanowej wzrosła do 7,5 funta egipskiego z 7,25.

Bez zmian pozostały ceny oleju napędowego, który jest paliwem głównie wykorzystywanym do transportu towarów i osób.W ubiegłym miesiącu bank centralny Egiptu podniósł swoją główną stopę procentową po raz pierwszy od 2017 roku aby powstrzymać gwałtownie rosnącą inflację. Ruch ten spowodował spadek wartości waluty egipskiej, sytuując ją na poziomie ponad 18 funtów egipskich za 1 USD.

Podobnie jak wiele rynków wschodzących, Egipt również doświadcza odpływ kapitału w następstwie wojny, która sprowadziła rezerwy walutowe netto kraju do 37,082 mld USD do końca marca, w porównaniu do 40,99 mld USD w lutym.W celu ustabilizowania egipskiej gospodarki Arabia Saudyjska, Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie zadeklarowały łącznie 22 miliardy dolarów w formie depozytów i inwestycji bezpośrednich. Egipt zwrócił się również o pomoc do Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

(mailonline)


bottom of page