top of page

Dziś nad Egiptem "truskawkowa pełnia księżyca"


Dziś w nocy nad Egiptem będzie miała miejsce "truskawkowa pełnia księżyca".
Księżyc nie zmieni swojej barwy, ale zjawisko astronomiczne będzie wyjątkowe. Podczas "superpełni" Księżyc będzie się nam wydawał większy i jaśniejszy niż zazwyczaj. Nałożą się bowiem na siebie dwa zjawiska; pełnia Księżyca z okresem, kiedy nasz naturalny satelita będzie na swojej orbicie bardzo blisko Ziemi.
Czerwcowa pełnia nazywana jest Truskawkowym Księżycem. Rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej określali to zjawisko właśnie tak, gdyż przypadał on na czas zbiorów truskawek. Inne określenia tego zjawiska astronomicznego to; Księżyc Zielonej Kukurydzy, Gorący Księżyc, Koński, Różany, Kwiatowy, czy Miodowy.

Pełnia jest jedną z czterech faz Księżyca. Dochodzi do niej, kiedy Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż nasza gwiazda. Podczas pełni, tarcza Księżyca jest widoczna w całości i jest w pełni oświetlona przez promienie słoneczne.
W Hurghadzie Księżyc wzejdzie o godzinie 19.16, a zajdzie o 4.41. Widoczność powierzchni Księżyca będzie wynosiła 100%. Do obserwacji nie potrzebujemy żadnych przyrządów optycznych.


Superpełnia w Hurghadzie - niestety - będzie trudna do obserwacji. Na wieczór i noc zapowiadane są zachmurzenia dochodzące do 79%. Między godziną 3, a 4 w nocy chmury zasłonią niebo w 46%.
Według astrologów dzisiejsza "Truskawkowa Pełnia" to idealny czas na miłosne uniesienia i romanse. Pełnia ma wnieść do naszego życia pozytywne zmiany i sprawić, że będziemy bardziej skłonni do szaleństw bez obaw o ich późniejsze skutki.


"Truskawkowy Księżyc" sprzyja także zacieśnieniu więzi rodzinnych i przyjaźni.


hurghada24.pl