top of page

Czy świętowanie Nowego Roku jest dozwolone w Egipcie?


Pytanie tylko z pozoru wydaje się pozbawione sensu. Trzeba pamiętać, że Egipt to państwo, gdzie aż 85% społeczeństwa stanowią muzułmanie.W Egipcie obowiązuje prawo szariatu, czyli zbiór zasad, których musi przestrzegać każdy wyznawca islamu. Święta Księga Islamu reguluje życie religijne i świeckie w tym kraju. Według szariatu największą zbrodnią jest odstępstwo od wiary.

Kalendarz islamski jest czystym kalendarzem księżycowym i składa się z 12 miesięcy księżycowych po 29 lub 30 dni i jest o 11 dni krótszy od kalendarza gregoriańskiego. Islamski Nowy Rok 2023 rozpocznie się dla muzułmanów w Egipcie 19 lipca przyszłego roku, a nie jutro - "w Sylwestra".
Czy w takim razie 31 grudnia 2022 roku można w Egipcie świętować Nowy Rok wg. kalendarza gregoriańskiego, a nie islamskiego?Odpowiedź na po pytanie przyniósł portal egyptindependent.


Ponieważ obchody Nowego Roku 2023 zbliżają się wielkimi krokami wielu Egipcjan chce świętować tę okazję i powitać nowy rok. Zwykle robią to, spotykając się z rodziną lub przyjaciółmi. W Egipcie są też tacy, którzy kwestionują dopuszczalność obchodzenia świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku i pojawiają się wątpliwości, czy jest to sprzeczne z islamskim prawem szariatu.


Dar Al Iftaa wyjaśnił więc w fatwie dopuszczalność obchodzenia Nowego Roku.

Tu trzeba wiedzieć, że Dar Al Iftaa jest egipskim islamskim organem doradczym, sądowniczym i rządowym, ustanowionym jako centrum islamu i islamskich porad prawnych. Oferuje muzułmanom wskazówki i porady religijne poprzez wydawanie fatw w sprawach codziennych i współczesnych.
Fatwa, to opinia wysokiego uczonego-teologa muzułmańskiego wyjaśniająca kontrowersję teologiczną, teologiczno-prawną, lub czysto prawną. Fatwa jest wydawana wyłącznie na piśmie.


Otóż, Dar Al Iftaa stwierdził w fatwie, że życzenia noworoczne i przejawy świętowania, takie jak wieszanie dekoracji są dozwolone, a nie zabronione w islamie, ponieważ "obejmują cele społeczne, religijne i patriotyczne".


Fatwa mówi, że szariat "zezwala na świętowanie, zabawę, wykorzystując takie okazje do czynienia dobra. Wzmacnia to więzi społeczne i generuje korzyści ekonomiczne".
W fatwie o obchodach Bożego Narodzenia i świętowaniu Nowego Roku w okresie od 24 grudnia do 31 stycznia czytamy - Obchodzenie Bożego Narodzenia jest wyrazem uznania dla cudownych narodzin Proroka Jezusa, syna Marii, niech spoczywa w pokoju, który został uwieczniony w Świętym Koranie i nakazał, by wszyscy go pamiętali jako jednego z wysłanników Boga. Muzułmanom nakazuje się współistnieć w ojczyźnie z wyznawcami innych religii i sprawiać, by ludzie wokół nich czuli spokój i pogodę ducha. Dzielenie się swoimi radościami i okazjami jest w porządku, pod warunkiem, że nie zobowiązuje ich to do wykonywania rytuałów religijnych lub praktyk kultu, które są sprzeczne z wierzeniami islamu.


A więc szczęśliwego Nowego Roku, dużo szczęścia i zabawy 31 grudnia 2022 roku!


hurghada24.pl

bottom of page