top of page

Święto Id al-Adha rozpoczęte. Życie w Hurghadzie praktycznie zamarło

W Hurghadzie główne uroczystości Id al-Adha (Święta Ofiarowania) rozpoczęły się dokładnie o godzinie 6.18 przed Wielkim Meczetem w Marinie.
Podczas Święta Ofiarowania (jednego z dwóch najważniejszych świąt w świecie muzułmańskim) Egipcjanie składają sobie życzenia, odwiedzają się i wymieniają prezentami. Dzieci otrzymują specjalne paczki z cukierkami. Przy składaniu życzeń (zaleca to sunna, czyli słowa i czyny proroka Muhammada) muzułmanie mówią: "Eid Mubarak", czyli "Niech Bóg pobłogosławi to Święto".
Id al-Adha upamiętnia ofiarę Abrahama i jego posłuszeństwo wobec Boga. Abraham według islamu miał złożyć w ofierze Bogu swego syna Izmaela, Bóg jednak, widząc oddanie Abrahama, pozwolił mu złożyć w ofierze barana zamiast dziecka.
Na pamiątkę czynu Abrahama każdy ojciec rodziny składa w ofierze owcę, barana, wielbłąda lub krowę. Zwierzę musi zostać zabite rytualnie, następnie dzieli się mięso tak, by ⅓ oddać potrzebującym, ⅓ krewnym, a pozostałą ⅓ spożywa się na wspólnej uczcie. Uboju rytualnego dokonują wykwalifikowani muzułmańscy rzeźnicy.


W czasie Święta Ofiarowania wielu muzułmanów składa także dobrowolne datki pieniężne na rzecz biednych i fundacji charytatywnych. Muzułmanie przywiązują bardzo dużą wagę do gotowości niesienia pomocy ludziom w potrzebie.W tej chwili w Hurghadzie życie praktycznie zamarło. Poza centralnymi, turystycznymi punktami miasta sklepy i restauracje są zamknięte. Jutro po południu część z nich zostanie otwarta.
Święto Ofiarowania trwać będzie do najbliższej soboty. Niedziela będzie także dniem wolnym od pracy.


hurghada24.pl