top of page

Tajemnicze ogrody Asuanu
Wielu z nas Asuan kojarzy się z pustynnym krajobrazem, rejsem po Nilu i pięknymi zabytkami. Jednak Asuan jest nie tylko skansenem starożytnych zabytków. Jest "coś" jeszcze.
Dżazirat an-Nabatat - „wyspa roślin”, znana też jako Wyspa Kitchenera. Mała (ok. 750 m długości), owalna wysepka na Nilu w bezpośrednim sąsiedztwie Asuanu.Wyspa ta została podarowana Lordowi Kitchenerowi w podziękowaniu za jego zasługi w czasie Kampanii Sudańskiej w latach 1896–1898.
Kitchener szybko przekształcił tę małą wyspę w ogród pełen egzotycznych drzew i roślin, wśród których poprowadzone zostały chodniki. Później wyspa została własnością rządu egipskiego i stała się stacją badawczą. Jej celem było testowanie różnych rodzajów zbóż. Obecnie stacja badań biologicznych znajduje się na południowym skrawku wyspy, który jest niedostępny dla zwiedzających.Jako rezerwat przyrody wyspa powstała na 17 akrach ziemi. Znajdują się tam jedne z najrzadszych i najstarszych roślin - ponad 380 gatunków od aromatycznych i leczniczych drzew, po odmiany ozdobne i tropikalne, a także egzotyczną faunę.
Obecnie wyspa, jako całość, stanowi ogród botaniczny. Jest on szczególnie popularny wśród lokalnej ludności a także turystów. Można tu spędzić weekend lub popołudnie z dala od hałasów miasta. Na wyspę można dotrzeć feluką, łodzią motorową lub korzystając z lokalnych promów.


hurghada24.pl (zdjęcia: egyptianstreet)

Comments