top of page

Tajemnicza choroba 200 km od Hurghady. Ministerstwo Zdrowia Egiptu zaniepokojone. To denga?


Wśród mieszkańców wioski El Alikat w prowincji Kina, położonej 200 km od Hurghady i 80 km od Luksoru zidentyfikowano "objawy nieokreślonej choroby" - poinformowało ministerstwo zdrowia i ludności Egiptu.Jak podaje telewizja MBC Masr "200 osób zostało zarażonych dziwną chorobą, której objawami są wysoka gorączka, ból głowy, zmęczenie i bóle brzucha".


Zastępca ministra zdrowia ds. medycyny prewencyjnej Amr Qandil po pilnym przyjeździe na miejsce stwierdził, że wszystkie przypadki "wykazują łagodne lub umiarkowane objawy nie wymagające hospitalizacji". Według Qandila objawy obejmują bóle mięśni, gorączkę, a w niektórych przypadkach wymioty i nudności.


Pierwszy konwój medyczny został wysłany do El Alikat w sobotę, kiedy chorych było 67. Dziś, gdy liczba wzrosła do 200, na miejsce przybyło kolejnych 50 konwojów medycznych. Tak więc sprawa jest naprawdę poważna, tym bardziej, że Luksor i Kinę odwiedził dziś także minister zdrowia Egiptu Khaled Abdel-Ghaffar.
Wszystkie symptomy wskazują, że chorzy zostali zainfekowani wirusem dengi roznoszonym przez komary żyjące w wodach stojących, choć oficjalnie władze Egiptu tego nie potwierdziły. Dziś rano ministerstwo zdrowia Egiptu wezwało obywateli z zagrożonych terenów do przykrywania wszystkich pojemników z wodą, a wieś El Alikat ma być dwa razy dziennie spryskiwana preparatami zwalczającymi komary.


Jak powiedział portalowi Independent Arabia Moataz Mahmoud, egipski parlamentarzysta z prowincji Kina "choroba rozprzestrzeniająca się w wiosce to gorączka denga. Zagrożenie zdrowia i życia ludzi w dystrykcie Naga, gdzie mieszka 2.400 osób powstało z powodu obecności zanieczyszczeń w wodzie".
- W tej chwili podzieliliśmy zagrożony rejon na "kwadraty". Odwiedzamy dom po domu i sporządzamy historię medyczną. Niestety w posesjach 90% osób cierpi z powodu wysokich temperatur ciała, wymiotów i biegunek, a objawy są podobne do wielu chorób, takich jak zapalenie żołądka i jelit, choroby letnie i grypa. Na szczęście nikt na razie nie wymaga pomocy szpitalnej. Leczenie odbywa się w domu - powiedział zastępca ministra zdrowia ds. medycyny prewencyjnej.


Według Światowej Organizacji Zdrowia gorączka denga zwykle ma objawy grypopodobne trwające 2-7 dni i pojawia się 4-10 dni po ukąszeniu zakażonego komara. Typowe objawy to wysoka gorączka (40°C), której towarzyszą co najmniej dwa z następujących objawów: bóle głowy, ból za oczami, nudności i wymioty, obrzęk węzłów chłonnych, bóle stawów, kości lub mięśni oraz wysypka.


W ciężkich przypadkach (denga krwotoczna) może zagrażać życiu.

W październiku 2015 r. gorączka denga pojawiła się w Egipcie w trzech wioskach prowincji Asjut w południowym Egipcie. W 2017 roku kilkadziesiąt osób zachorowało w mieście Kusajr w prowincji Morza Czerwonego.


hurghada24.plbottom of page