top of page

Sharm el-Sheikh nie do poznania...


W związku z organizowanym na początku listopada tego roku szczytem klimatycznym ONZ (COP 27) Sharm el-Sheikh przeszło nieprawdopodobną metamorfozę.

Konferencja pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych odbędzie się w Sharm el-Sheikh w dniach 6-18 listopada 2022. W imprezie weźmie udział ponad 30 tysięcy osób w tym szefowie najważniejszych państw z całego świata.Tematem największego międzynarodowego spotkania w historii Egiptu będą przede wszystkim problemy związane z globalnym kryzysem klimatycznym i sposoby jego rozwiązania.Od momentu ogłoszenia decyzji o organizacji COP 27 w Sharm (listopad 2021), Egipt rozpoczął przygotowania do organizacji tego wydarzenia. Władze kraju zapowiedziały redukcję emisji w sektorze produkcji energii o 33% oraz w sektorze transportu o 7% do 2030 r. w stosunku do poziomów z 2015 r. Egipt planuje również ograniczyć do końca dekady emisje w sektorze ropy i gazu o 65%.

Samo Sharm el Sheikh w ciągu zaledwie 11 miesięcy zmieniło się nie po poznania...
W mieście pojawiło się 50 autobusów zasilanych prądem oraz 85 autobusów zasilanych gazem. Nowy tabor ma zastąpić tradycyjny transport publiczny oparty na legendarnych "egipskich busikach". Powstały także stacje wypożyczania rowerów elektrycznych i specjalne wybudowane ścieżki rowerowe.


We wszystkich hotelach Sharm el-Sheikh obowiązywać będą od listopada minimalne standardy i wyposażenie techniczne umożliwiające szybkie połączenie z internetem HSIA, zgodnie ze specyfikacjami technicznymi i standardami Krajowego Urzędu Regulacji Telekomunikacji.

HSIA (High Speed Internet Access) to szybki dostęp do internetu przewodowego i bezprzewodowego w pokojach hotelowych i przestrzeniach wspólnych stosowany w większości hoteli na świecie. Skończą się więc problemy z internetem - na co przede wszystkim zarzekają turyści jadący na wypoczynek do Egiptu.

Oprócz tego, w Sharm el-Sheikh wyremontowano kilkadziesiąt hoteli oraz otwarto nowe resorty, m. in. Meraki i Sun Rise White Hills oferujące w sumie ponad 500 pokoi w standardzie 5 gwiazdek.

Z okazji COP 27 zmieniło się także samo miasto. Powstał tzw. "Plac Flag", nowy deptak wzdłuż poszerzonej El Salam Road o długości 6 km. Znajdą się tam 83 sklepy i m. in. automaty do recyclingu butelek. Będzie także specjalna "strefa rozrywki" z wodospadem o wysokości 7 metrów, plenerowy teatr rzymski, dwupiętrowa restauracja panoramiczna, miejsce zabaw dla dzieci, ścieżka rowerowa i parking na 600 samochodów.W Sharm El-Sheikh zasadzono 400 palm, 4 tysiące innych drzew i 190 tysięcy krzewów. Powstało także 50 tysięcy metrów kwadratowych trawników.
Zmieniło się także samo "serce" Sharm, czyli okolica i sama zatoka Naama Bay, gdzie wyremontowano chodniki, dodano świetlne iluminacje, wyremontowano okolice plaż i wejścia na pomosty.W mieście powstała także tzw. "Zielona Strefa" czyli Salam Garden, przy el Salam Road, gdzie główny nacisk został położony na ochronę środowiska naturalnego.


Zmieniło się także lotnisko w Sharm el-Sheikh. Powstał nowy pas startowy oraz Terminal 3 i rozbudowano Terminal 2, co pozwoli na przyjmowanie 5 milionów turystów rocznie. Funkcjonować będzie 14 punktów kontroli paszportowej. Wg. władz lotniska, port będzie mógł obsługiwać 67 samolotów w jednym czasie.

Przed terminalami wybudowano parkingi i specjalne "parasole" o powierzchni 10.000 m2. W terminalu 3 powstały specjalne, ekskluzywne pomieszczenia dla VIP.
Nie ma co - Hurghada patrzy na rozwój Sharm el-Sheikh z podziwem i nieskrywaną zazdrością.


hurghada24.pl

Commentaires